• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

נטילת תרופות לדיכוי חומצה מגבירה את הסיכון למיגרנות

במחקר אמריקאי נרחב נמצא כי כל סוגי הטיפולים סותרי החומצה קשורים לסיכון מוגבר לכאבי ראש חמורים כולל מיגרנה, אך לשימוש בתרופות PPI הסיכון הגדול ביותר

צרבת, ריפלוקס ושטי (צילום: אילוסטרציה)

אנשים הנוטלים תרופות להפחתת חומצה עלולים להיות בעלי סיכון גבוה יותר למיגרנה ולכאבי ראש חמורים אחרים. כך עולה ממחקר שפורסם לאחרונה בכתב העת Neurology Clinical Practice, כתב העת של האקדמיה האמריקאית לנוירולוגיה.

התרופות להפחתת חומצה כוללות מעכבי משאבת פרוטון, אנטגוניסטים לקולטני היסטמין H2, חוסמי H2 ותוספים סותרי חומצה. מעכבי משאבות פרוטונים או מעכבי משאבות מימן (Proton pump inhibitors - PPI) הם תרופות שפעולתן העיקרית היא הפחתה ארוכת טווח של ייצור חומצת הקיבה.

באמצעות נתונים מסקר בחינת הבריאות והתזונה הלאומית האמריקאי (NHANES) החוקרים ערכו ניתוח חתך ומצאו שכל סוגי הטיפול בדיכוי חומצה קשורים לסיכון מוגבר לכאבי ראש חמורים כולל מיגרנה, אך לשימוש בתרופות PPI הסיכון הגדול ביותר.

"אנשים רבים זקוקים לתרופות להפחתת חומצה כדי לנהל ריפלוקס חומצי או מצבים אחרים, אך חשוב שאנשים הסובלים ממיגרנות ומכאבי ראש חמורים הנוטלים תרופות ותוספים אלה יבדקו עם הרופאים שלהם אם עליהם להמשיך בטיפול", צוטטה בהודעה לעיתונות מובילת המחקר מאוניברסיטת מרילנד, ד"ר מרגרט סלווין.

מחקרים קודמים הראו שכאב ראש הוא בין התגובות השליליות הנפוצות ביותר במבוגרים הנוטלים PPIs ואגוניסטים לקולטן היסטמין (H2RAs) ומחקרים אחרים הראו סיכון מוגבר לכאבי ראש בתוך שבוע מחשיפה ל-PPI.

כדי ללמוד עוד על הקשר הפוטנציאלי בין טיפול בדיכוי חומצה וכאבי ראש ולהשוות את הסיכון מ-PPIs לעומת H2RAs וסותרי חומצה גנריים אחרים, החוקרים ניתחו את נתוני השימוש בתרופות השונות. הם השתמשו בנתוני סקר מ-1999 עד 2004, שבו הנסקרים נשאלו על מיגרנה וכאבי ראש אחרים במהלך שלושת החודשים האחרונים וניתחו נתונים של 11,800 משתתפים מגיל 20 ומעלה שהשתמשו בתרופות מרשם, תרופות ללא מרשם ותוספי תזונה במהלך החודש האחרון. כמו כן נבדקו נתונים על תזונה, מדד מסת גוף וצריכת אלכוהול וקפאין.

בסך הכל, 25% מהמשתתפים שנטלו מעכבי משאבת פרוטון סבלו ממיגרנה או מכאב ראש חמור, בהשוואה ל-19% בקרב מי שלא נטלו את התרופות. 25% מהנוטלים חוסמי H2 סבלו מכאב ראש חמור, לעומת 20% מאלה שלא נטלו תרופות אלו, ו-22% מאלה שנטלו תוספי תזונה סותרים חומצה סבלו מכאב ראש חמור, לעומת 20% מאלה שלא נטלו סותרי חומצה.

כשהחוקרים הצליבו את המידע עם גורמים אחרים שעלולים להשפיע על הסיכון למיגרנה כמו גיל, מין ושימוש בקפאין ואלכוהול, הם גילו שלאנשים הנוטלים מעכבי משאבת פרוטון יש סיכוי גבוה ב-70% ללקות במיגרנה מאלה שאינם נוטלים מעכבי משאבת פרוטון. אלו שנטלו חוסמי H2 היו בסבירות גבוהה ב-40% ואלה שנטלו תוספי תזונה סותרי חומצה היו בסיכון גבוה ב-30% לסבול ממיגרנות ומכאבי ראש אחרים.

נושאים קשורים:  חומצה,  סותרי חומצה,  תופעות לוואי,  מיגרנה,  כאבי ראש,  מחקרים,  חדשות
תגובות