• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

אנדוסקופיה דרך האף למעקב ארוך טווח אחר דלקת ושטית אאוזינופילית בילדים

החוקרים בחנו את היישום של בדיקה אנדוסקופית דרך האף, אשר מבוצעת במהירות רבה וללא סדציה בהשוואה לאנדוסקופיה שגרתית דרך הפה עבור ילדים עם דלקת ושטית אאוזינופילית

10.04.2024, 12:23
ניתוח סינוסים אנדוסקופי. צילום: שאטרסטוק

ביצוע אנדוסקופיה דרך האף (Transnasal Endoscopy - TNE) ללא סדציה הינה שיטה חלופית לבדיקה של המוקוזה של הושט בילדים עם דלקת ושטית אאוזינופילית (Eosinophilic Esophagitis - EoE), אשר מפחיתה את עלות, משך והסיכון הכרוכים בבדיקה עיתית בעזרת אנדוסקופיה דרך הושט (Esophagogastroduodenoscopies - EGD). טרם בחנו את התועלת בביצוע ביופסיה בגישה דרך האף לצורך דירוג היסטולוגי של EoEי(EoE Histologic Scoring System - EoEHSS).

במחקר זה החוקרים השוו את משך הפעולה, ממצאים אנדוסקופיים וציון EoEHSS בנבדקים עם EoE אשר עברו TNE בהשוואה ל-EGD. במחקר נכללו 66 נבדקים שעברו TNE ו-132 מקרי ביקורת שעברו, EGD מצומדים על פי גיל (ממוצע של 14 שנים) ומצב מחלה (29.3% עם מחלה פעילה).

תוצאות המחקר הדגימו כי בהשוואה לנבדקים שעברו EGD טיפוסי, אלו שעברו TNE בילו 1.94 שעות פחות בחדר הפעולות (p<0.0001) עם שיעורי היארעות דומים של כלל הממצאים האנדוסקופיים ושל מרבית מרכיבי מדד EoEHSS.

מסקנת החוקרים הייתה כי TNE יכול להוות כלי שימושי לצורך מעקב ארוך טווח אחר פעילות מחלת EoE בילדים, ויש לשקול שימוש בשיטה זו במחקרים קליניים של EoE.

מקור:

Shaul E, Kennedy KV, Spergel ZC, Daneshdoost S, Mahon M, Thanawala S, Spergel JM, Wilkins B, Ryan MJ, Muir AB. Endoscopic and histologic utility of transnasal endoscopy in pediatric eosinophilic esophagitis. J Pediatr Gastroenterol Nutr. 2024 Mar 14. doi: 10.1002/jpn3.12170. Epub ahead of print. PMID: 38482943.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת ושט אאוזינופילית (EoE) - לא עוד מחלה נעלמת,  אנדוסקופיה דרך האף,  היסטולוגיה