• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

דופילומאב הובילה לשיפור התסמינים בחולי דלקת אאוזינופילית בוושט עם עמידות לטיפול

חולי דלקת אאוזינופילית ושטית חמוןרה אשר הראו עמידות לטיפולים קודמים חוו שיפור מבחינה היסטולוגית ומבחינת תסמיני המחלה בעקבות טיפול עם דופילומאב. בנוסף, נרשם שיפור בקוטר היצרות הוושט של החולים

צרבת, ריפלוקס ושטי (צילום: אילוסטרציה)

דופילומאב אושרה אמנם לטיפול ב-eosinophilic esophagitisי(EoE), אך עדיין חסרים נתונים ממתאר עולם אמיתי בנוגע לטיפול. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Clinical Gastroenterology and Hepatology', חוקרים בחנו את יעילות הטיפול עם דופילומאב בחולי EoE פיברוסטנוטית חמורה ועמידה לטיפול בתנאי עולם אמיתי.

לצורך כך, החוקרים ערכו מחקר עוקבה רטרוספקטיבי על חולי EoE שקיבלו מרשם לדופילומאב, והיו עמידים לטיפולים הסטנדרטיים. החוקרים חילצו את הנתונים הדמוגרפיים של המטופלים, המאפיינים הקליניים, היסטוריית ה-EoE ונתונים פרוצדורליים (כולל הדגימה האנדוסקופית הגרועה ביותר מבחינה היסטולוגית, וכן דגימות טרם הטיפול עם דופילומאב ואחריו) מתוך הרשומות הרפואיות. התגובות ההיסטולוגית, האנדוסקופיות והתסמיניות הוערכו עבור ממצאי האנדוסקופיות הגרועות ביותר, וכן טרם הטיפול עם דופילומאב, בהשוואה לאנדוסקופיה לאחר הטיפול עם דופילומאב.

החוקרים זיהו 46 חולי EoE פיברוסטנוטית עמידה אשר טופלו עם דופילומאב. הגיל הממוצע של המטופלים היה כ- 38.6 שנים (טווח גילאים בין 16-66 שנה). המטופלים הראו שיפור מבחינה אנדוסקופית, היסטולוגית ותסמינית תחת הטיפול עם דופילומאב, בהשוואה הן לממצאי הדגימה האנדוסקופית הגרועה ביותר והן לזו שנלקחה טרם הטיפול עם דופילומאב (טבלה מס' 1).

עוד עולה מתוצאות החוקרים כי שיא ספירת האאוזינופילים ירדה באופן ניכר, ושיעורי התגובה ההיסטולוגית לאחר הטיפול עם דופילומאב היו 80% ו-57% עבור פחות מ-15 אאוזינופילים בשדה הגדלה (high-power field) ו-6 או פחות אאוזינופילים בשדה הגדלה, בהתאמה (טבלה מס' 1). כמו כן, ה-Endoscopic Reference Score ירד מ- 5.01 ל-1.89 (P < .001). בנוסף, על אף ששיעור ההיצרויות היה יציב, חלה עלייה מובהקת בקוטר הוושט (מ-13.9 ל-16.0 מילימטר; P <.001). דווח על שיפור כולל בתסמינים בקרב 91% מהמטופלים (P < .001).

טבלה מס' 1. מאפיינים אנדוסקופיים והיסטולוגיים ותגובת טיפול עם דגימה אנדוסקופית הגרועה ביותר מבחינה היסטולוגית שנלקחה לפני הטיפול בדופילומאב, דגימה שנלקחה מיד טרם התחלת הטיפול עם דופילומאב והדגימה הראשונה בזמן הטיפול בדופילומאב (n=46)

לסיכום, ממצאי החוקרים מדגימים כי בקרב אוכלוסיית חולי EoE פיברוסטנוטית קשה ועמידה לטיפול אשר טופלו עם דופילומאב למשך תקופה חציונית של 6 חודשים, מרביתם השיגו שיפור מבחינה היסטולוגית, אנדוסקופית, ותסמינית, וכן נרשם שיפור בקוטר היצרות הוושט. החוקרים מציינים כי לטיפול עם דופילומאב ישנה יעילות במתאר עולם אמיתי בקרב אוכלוסיית EoE חמורה, אשר רובם לא עמדו בקריטריוני ההכללה לניסויים קליניים קודמים.

מקור:

Real-World Efficacy of Dupilumab in Severe, Treatment-Refractory, and Fibrostenotic Patients With Eosinophilic Esophagitis. Christopher J. Lee, Evan S. Dellon. Clinical Gastroenterology and Hepatology February 2024

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת אאוזנופילית בוושט,  דופילומאב,  דלקת ושט אאוזינופילית (EoE) - לא עוד מחלה נעלמת