• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

המשמעות של היסטוריית דימומים במערכת העיכול בחולי פרפור פרוזדורים

נמצא שמטופלים עם פרפור פרוזדורים לא מסתמי תחת טיפול בנוגדי קרישה הסובלים מדימום במערכת העיכול ומתמודדים עם אתגרים בהמשך הטיפול התרופתי נהנים מסגירת אוזנית עליה שמאל

18.02.2024, 14:59
אנטומיה של מערכת העיכול האנושית, המעי הגס והדק. איור תלת מימד: שאטרסטוק

במחקר שממצאיו פורסמו לאחרונה בכתב העת JGH open, החוקרים שאפו לבחון את המשמעות הקלינית של היסטוריית דימום ממערכת העיכול בחולים עם  פרפור פרוזדורים לא מסתמי שעברו פרוצדורה לסגירת אוזנית בעליה שמאל, בהשוואה לגורמים אחרים.

המחקר בוצע במתכונת רטרוספקטיבית על ידי שימוש בנתונים מבית חולים מאוקטובר 2019 ועד ספטמבר 2023. החוקרים איתרו 45 חולים עם פרפור פרוזדורים לא מסתמי שעברו פרוצדורה לסגירת אוזנית בבעליה שמאל, מתוכם 19 חולים (42%) עם היסטוריה של דמם ממערכת העיכול. החוקרים השתמשו באנליזת קפלן-מאייר (Kaplan-Meier analysis) לצורך ניתוח הנתונים.

מתוצאות המחקר עולה כי השכיחות המצטברת של סיבוכי דימום לאחר פרוצדורת סגירת אוזנית בעליה שמאל הייתה גבוהה משמעותית בחולים עם היסטוריה של דמם ממערכת העיכול בהשוואה לאלו עם גורמים אחרים, כאשר לשבעה מתוך שמונה מקרים של דימום לאחר הפרוצדורה יש היסטוריה של דמם ממערכת העיכול.

החוקרים סיכמו כי דמם ממערכת העיכול בעבר מהווה גורם סיכון משמעותי לסיבוכים בחולים העוברים פרוצדורה לסגירת אוזנית בעליה שמאל והדגישו את החשיבות של ניהול גסטרואנטרולוגי בהצלחת הטיפול.

מקור:

Kikuchi T, Kono Y, Nakagawa K, Okada H, Miyamoto M, Takaya Y, Hirata S, Inoo S, Kuraoka S, Okanoue S, Matsueda K, Satomi T, Hamada K, Iwamuro M, Kawano S, Kawahara Y. Clinical significance of gastrointestinal bleeding history in patients who undergo left atrial appendage closure. JGH Open. 2023 Dec 27;8(1):e13009. doi: 10.1002/jgh3.13009. PMID: 38268955; PMCID: PMC10805487.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דימום במערכת העיכול,  פרפור פרוזדורים,  סתימת האוזנית השמאלית בלב,  נוגדי קרישה
תגובות