• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

מגמת עלייה עולמית בתחלואת סרטן בצעירים – מה גורם לכך?

נתונים מהשנים האחרונות מעידים על עלייה גלובלית חדה בתחלואת סרטן בקרב בני פחות מ-50 | השיעורים גבוהים ביותר בצפון אמריקה, באוסטרליה ובמערב אירופה | על מאמצי המחקר להבנת המגמה ועצירתה

חולת סרטן צעירה. צילום: שאטרסטוק

יותר צעירים ברחבי העולם ובארה"ב חולים בסרטן. שיעורי האבחון בארה"ב עלו בשנת 2019 ל-107.8 מקרים לכל 100,000 איש מתחת לגיל 50, עלייה של 12.8% מ-95.6 מקרים ל-100 אלף בשנת 2000. כך עולה מנתוני הממשל האמריקאי.

מחקר שפורסם אשתקד בכתב העת BMJ Oncology דיווח על עלייה גלובלית חדה בתחלואת סרטן בקרב צעירים מתחת לגיל 50, עם השיעורים הגבוהים ביותר בצפון אמריקה, אוסטרליה ומערב אירופה.

אונקולוגים מבקשים לדעת מה גורם לצעירים לחלות וכיצד לזהות צעירים בסיכון גבוה וחושדים כי שינויים באורח החיים - פחות פעילות גופנית, צריכת מזונות מעובדים ורעלים חדשים - העלו את הסיכון לחלות לדורות הצעירים.

שיעור התמותה מסרטן בארה"ב ירד בשליש מאז שנת 1991 הודות לירידה בעישון, בדיקות לגילוי מוקדם וטיפול טוב יותר. למרות שסרטן עדיין פוגע באנשים מבוגרים לעתים קרובות יותר מאשר בצעירים, העלייה במספר סוגי הסרטן המוקדמים מאיימת לעצור את המגמה. אחד מכל חמישה חולים חדשים בסרטן המעי הגס בשנת 2019 היה מתחת לגיל 55, נתון שהוא כמעט כפול מאז 1995. חולים צעירים אלה מאובחנים לרוב בשלבים מאוחרים. שיעורי התמותה מסרטן המעי הגס בקרב חולים מעל גיל 65 יורדים, אך בקרב אלה מתחת לגיל 50 הם עולים.

"החולים נעשים צעירים יותר", אומרת ד"ר אנדריאה צ'רצ'ק, מנהלת תכנית לחולי סרטן במרכז הסרטן Memorial Sloan Kettering בניו יורק, בראיון לוול סטריט ג'ורנל. "סביר להניח שהגורם הוא שינוי סביבתי כלשהו, ​​בין אם זה משהו במזון שלנו, בתרופות או משהו שעדיין לא זיהינו". ד"ר מוניק גארי, מנהלת רפואית של תכנית הסרטן ב-Grand View Health בפנסילבניה, מוסיפה כי "אנו רואים יותר ויותר צעירים שאינם מתאימים לאבחנה הקלאסית של סרטן כמחלה של הזדקנות".

הסיכון לפתח סרטן בגיל צעיר עולה יותר עבור כל דור שנולד מאז שנות ה-50. מחקר שהתפרסם בכתב העת Journal of the National Cancer Institute מצא שאנשים שנולדו בשנות ה-90 נמצאים בסיכון כפול לסרטן מעי גס מוקדם ופי ארבעה לסיכון לסרטן פי הטבעת, בהשוואה לאנשים שנולדו בסביבות 1950. "עלינו לברר מדוע", אומר ד"ר אחמדין ג'מאל, מחבר המחקר וסגן נשיא בכיר באגודה האמריקאית לסרטן. "אחרת, ההתקדמות שעשינו ב-50 השנים האחרונות עלולה להיעצר או להתהפך".

מה מעורר את ההליך הסרטני מוקדם יותר בחיים? 

הסרטן מתחיל במוטציות גנטיות המדרבנות תאים להתרבות ללא שליטה, להתפשט וליצור גידולים. מוטציות כאלו מצטברות ככל שאנו מזדקנים, כך שגם הסיכונים לסרטן עולים. עם זאת, עבור אנשים צעירים יותר, משהו מעורר את ההליך מוקדם יותר.

חוקרים בוחנים גורמים אפשריים החל מאורח חיים לא פעיל ועד מיקרופלסטיק. במחקר שהתפרסם ב-Journal of the National Cancer Institute אונקולוגים מצאו סיכון גבוה יותר לסרטן המעי הגס בגיל צעיר בקרב נשים שבילו זמן רב בישיבה מול הטלוויזיה. גם  שתיית משקאות ממותקים בתקופת לימודי התיכון מהווה סיכון לסרטן המעי הגס בבנות צעירות, כפי שעלה ממחקר שפורסם בכתב העת Gut. נראה שאפילו לידה בניתוח קיסרי מהווה סיכון גבוה יותר לחלות בסרטן המעי הגס בשלב מוקדם, כפי שעלה ממחקר שפורסם בכתב העת JAMA Network Open.

מזונות מטוגנים בשמן עמוק ומעובדים מאוד היו מעורבים בסרטן המעי הגס והחלחולת, כפי שעלה ממחקר שפורסם בכתב העת Frontiers in Nutrition, בעוד שתזונה עשירה בסיבים, פירות וירקות עשויה להפחית את הסיכון. סרטן, כולל המעי הגס, השד והלבלב, נקשר להשמנה. מחקרים אחרים תומכים בקשר בין עודף משקל לכמה סוגי סרטן בגיל צעיר כפי שעולה ממאמר בכתב העת Journal of Gastrointestinal Oncology.

אך השמנה ואורח חיים לא יכולים להסביר באופן מלא הגידול במספר החולים הצעירים."הרבה מהמטופלים הצעירים בריאים מאוד", אמרה ד"ר י. ננסי יו, מנתחת סרטן המעי הגס במרכז הסרטן אנדרסון באוניברסיטת טקסס ביוסטון. יו ועמיתיה חקרו בקטריות וחיידקים  אחרים בדגימות רקמה מחולי סרטן פי הטבעת. במחקר שהתפרסם בכתב העת Annals of Surgery הם הסבירו כי מצאו הבדלים על סמך גיל. לדברי ד"ר יו, שינויים בהרכב של מיקרואורגניזמים במערכת העיכול בעקבות דיאטה, שימוש באנטיביוטיקה או גורמים אחרים עלולים לגרום לדלקת ולהגביר את הסיכון לסרטן.

חוקרים במרכז הסרטן Vanderbilt-Ingram בנאשוויל מגייסים חולי סרטן תוספתן בארה"ב כדי לספק דגימות רוק וגידולים כדי ללמוד עוד על המחלה הנדירה. מרכזי סרטן אחרים עוקבים אחרי קבוצות של חולים לאורך זמן. רופאים ב-Memorial Sloan Kettering אוספים דגימות גידול ומתחקרים מטופלים צעירים לגבי חשיפה לסיכונים אפשריים, מאלכוהול ועד תרופות נגד חרדה וכן בודקים את מוצאם של החולים, כמו גם בני כמה היו הוריהם כשנולדו והאם ניזונו מחלב אם.

חלק מהרופאים חושדים שייתכן שחשיפות הגורמות לסרטן החלו כבר בילדותם של חולים, דבר שקשה להתחקות אחריו. שלא כמו עישון שגרם למקרי מוות מסרטן ריאות במאה ה-20, הרופאים חושדים שאין גורם מסרטן אחד שאחראי למגמות הנוכחיות.

נושאים קשורים:  מחלות סרטן,  סרטן מוקדם,  מחקרים,  אורחות חיים,  חדשות,  חקר הסרטן,  סרטן בצעירים
תגובות
אנונימי/ת
26.01.2024, 09:22

לא ייאמן. חוקרים דגולים וחכמים ואף אחד מהם לא בודק את הקשר לתכשיר רפואי גנטי חדש שהוזרק לחלק גדול מהאוכלוסיה באותן מדינות?
מה קרה בשנים האחרונות שלא היה קיים קודם? החיסון לקורונה. מספר רב של מחקרים מראה את הפגיעה שמייצר התכשיר הזה במערכת החיסון וגל של סרטני טורבו ששטף את העולם המערבי. די לטמון את הראש בחול, אנשים סובלים.

אנונימי/ת
26.01.2024, 10:42

צודק בהחלט! אותם חוקרים שטומנים את ראשם בחול ומסרבים להתעמת עם זריקת הרעל שהוזרקה להמונים וגורמת לעליה בדלקתיות ומשם הדרך קצרה למצב דלקתי כרוני והתפתחות סרטן

אנונימי/ת
28.01.2024, 20:27

שמת לב על איזה תאריכים מדובר? די עם ההפחדות והקונספירציות

אנונימי/ת
26.01.2024, 14:36

בוא נחשוב 🤔
מה השתנה ב 3 השנים האחרונות?
מה חולק במליונים לכל דורש ולא דורש, שלא היה בסביבה הבריאותית לפני כן?
🤫🤫
זה שינוי האקלים🤥
מנוחות צהרים 🫡
אדוויל🫣
רק לא הפיל שבחדר 💉💉💉

אנונימי/ת
26.01.2024, 19:30

מחקר בוצע על נתונים עד 2019. לפני קורונה

אנונימי/ת
26.01.2024, 22:21

שלושה מגיבים, שכולי תקווה שאינם רופאים, חשפו את בורותם.
רק מכותרת המאמר ניתן לראות שמדובר בנתונים מ 1990 ועד 2019. לא רק לפני החיסון לקורונה אלא לפני הקורונה.
שנית, החיסון קיים בקושי 3 שנים ותקופת החביון של גידולים אפיתליאלים כגון מעי גס ושד המוזכרים היא ארוכה יותר.
אז גם אם החיסון גרוע , לא ניתן להסחק את זה מהמחקר הנוכחי. מן הראוי שמי שמפעיל חשיבה ביקורתית בנוגע לטכנולוגיה חדשה (חיסוני mRNA ) שיפעיל גם קריאה ביקורתית כשהוא קןרא מאמר ולא ימהר להסיק מסקנות שמסתדרות עם האג'נדה שלו.

אנונימי/ת
26.01.2024, 23:40

הצדק אתך.זה פשוט IDEE FIXE או ONE TRACK MIND ותו לאו