• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

השפעת חלבון מעכב עמילאז טריפסין על מחלות דלקתיות של מערכת העצבים

נמצא כי תכולת מעכב עמילאז טריפסין בתזונה משפיעה על החמרה של המצב הדלקתי במוח של עכברים עם EAE

01.01.2024, 12:28
תאי עצב (הדמיית אילוסטרציה)

חיטה מהווה מוצר צריכה בסיסי בעולם כולו. במחקר זה החוקרים בחנו את ההשפעה של מעכבי עמילאז טריפסין (Amylase Trypsin Inhibitor - ATI) ממקור חיטה אשר מהווה חלבון מעודד דלקת המצוי בתזונה שמפעיל תאים מיאלואידיים במעי דרך קישור לקולטן TLR4י(Toll-Like Receptor 4), במודל טרשת נפוצה (Multiple Sclerosis - MS) של אנצפליטיס אוטואימונית ניסיוני (Experimental Autoimmune Encephalitis - EAE).

החוקרים השרו EAE בעכברים מזן C57BL/6J אשר ניזונים מתזונה קבועה עם תכולת גלוטן/ATI מוגדרת. העכברים קיבלו תזונה ללא גלוטן וללא ATI עם תכולת פחמימה וחלבון (Casein/Zein) מוגדרת יחד עם תוסף הכולל: (1) 25% גלוטן ו-0.75% ATI,י(2) 25% גלוטן ו-0.19% ATI או (3) 1.5% ATI מזוקק. החוקרים בחנו את ההשפעה של תזונה עם ATI על החומרה הקלינית של EAE ועל תאים מיאלואידיים ולימפוציטיים במעי, קשריות לימפה של הצפק, טחול ומערכת העצבים המרכזית (Central Nervous System - CNS). החוקרים השוו גם את ההפעלה של תאים מונונוקלאוריים בדם פריפרי בין נבדקים עם MS לבין מקרי ביקורת.

תוצאות המחקר הדגימו כי צריכת ATI בתזונה הדגימה קשר תלויי-מנה עם ציונים קליניים של EAE בהשוואה לעכברים הניזונים מתזונה אחרת, כולל אלו שקיבלו תזונה המכילה גלוטן בלבד. החמרה זו הושרתה על ידי הפעלה של מספר רב של תאים מיאלואידיים דלקתיים במעי, בקשריות לימפה ובטחול ושל תאי T חדירים ל-CNS שמשרים אנצפלופתיה. כצפוי, תזונה עם ATI עודדה הפעלה של מונוציטים בדם פריפרי בחולי MS ובמקרי הביקורת כאחד.

מסקנת החוקרים הייתה כי ATI מפעיל תאים מיאלואידיים במכרסמים ובבני אדם. כמות ה-ATI בתזונה אנושית ממוצעת אשר מבוססת על חיטה גורמת להפעלה דלקתית קלה במעי, ותגובה דלקתית באתרים נוספים מחוץ למעי, ועל כן מעוררת דלקת ב-CNS והחמרת תסמינים של EAE. ממצאים אלו תומכים בהבנת חשיבות ציר מעי-מוח במחלות דלקתיות של ה-CNS.

מקור:

Zevallos VF, Yogev N, Hauptmann J, et al. Dietary wheat amylase trypsin inhibitors exacerbate CNS inflammation in experimental multiple sclerosis. Gut 2024;73:92-104.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מעכבי עמילאז-טריפסין,  טרשת נפוצה,  מערכת העצבים המרכזית,  אנצפלופתיה,  תאים מיאלואידים
תגובות