• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

פיתוח בדיקת אבחנתית לשלשול עקב תת-ספיגה של מלחי מרה

במחקר שהתפרסם בכתב העת Gut נמצא כי BDS, בדיקה מבוססת מטבולום, הינו רגיש וסגולי יותר מכל בדיקת דם אחרת לזיהוי שלשול עקב תת-ספיגה של מלחי מרה

19.09.2023, 14:29
כאבי בטן (צילום: אילוסטרציה)
כאבי בטן (צילום: אילוסטרציה)

שלשול בעקבות תת-ספיגה של מלחי מרה במעי (Bile Acid Diarrhea - BAD) הינה מחלה מגבילה, אך ניתנת לטיפול. עם זאת, היא נותרת מחלה קשה לאבחנה הנמצאת בתת-אבחון משמעותי. במחקר זה החוקרים פיתחו שיטה מבוססת בדיקות דם לאבחנה של BAD.

במחקר בחנו סרום מ-50 נבדקים עם BAD אשר טרם טופל ואובחן בעזרת מדד הזהב לאבחנה - מבחן 75selenium homotaurocholic acid,י56 מקרי ביקורת מצומדים ו-37 חולים עם מחלת כבד שומני שלא על רקע אלכוהולי (Non-Alcoholic Fatty Liver Disease - NAFLD). בוצע ניתוח מטבולומי בעזרת ספקטומטריית מסה, והושוו 1,295 מטבוליטים בין הקבוצות. החוקרים השתמשו בלמידת מכונה לצורך פיתוח סרגל לאבחנה של BADי(BAD Diagnosis Score - BDS).

תוצאות המחקר הדגימו כי המטבולומים של נבדקים עם BAD היו שונים באופן מובהק מאשר של נבדקים עם NAFLD וקבוצת מקרי הביקורת. זוהו 70 מטבוליטים עם ביצועים מבדלים בקבוצת הגילוי, עם מדד שטח תחת עקומה אופיינית למסווג של 0.8 ומעלה. מודלים לרגרסיה לוגיסטית שכללו ריכוזים של decanoylcarnitine, cholesterol ester (22:5), eicosatrienoic acid, L-alpha-lysophosphatidylinositol (18:0) and phosphatidylethanolamine (O-16:0/18:1)) הבדילו בין נבדקים עם BAD לבין מקרי הביקורת, עם רגישות של 0.78 (רווח בר-סמך של 95%, 0.64-0.89) וסגוליות של 0.93 (רווח בר-סמך של 95%, 0.83-0.98). המודל הצליח ליצור בידול ללא תלות במערפלים (גיל, מין, BMI) והבחין בין BAD ל-NAFLD ללא תלות בדרגת ההצטלקות של הכבד. BDS הדגים ביצועים טובים יותר מכל בדיקת דם אחרת לזיהוי BAD הנמצאת בפיתוח כיום (7-alpha-hydroxy-4-cholesten-3-one ופקטור שגשוג פיברובלסטי 19).

מסקנת החוקרים הייתה כי BDS המבוסס על מטבוליטים הנמצאים בסרום מדגים יכולת טובה בזיהוי נבדקים עם BAD, עם רגישות וסגוליות טובים יותר מכל יתר בדיקות הדם האבחנתיות הקיימות כיום.

מקור:

Lewinska M, Kårhus ML, Ellegaard AG, et al. Serum lipidome unravels a diagnostic potential in bile acid diarrhoea. Gut 2023;72:1698-1708.

נושאים קשורים:  מחקרים,  שלשול,  מלחי מרה,  מטבולומיקה
תגובות