• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

"הלל יפה": פתרון יצירתי של הרופאים מנע ניתוח לפתיחת בטן

בעקבות חשד להיצרות בדרכי מרה ובאמצעות טכניקה ייחודית הצליחו רופאי המערך הכירורגי והגסטרואנטרולוגי ליטול דגימה ולשלול בעיה בגישה זעיר פולשנית, תוך כדי ניתוח להסרת כיס מרה

רופאי המערך הכירורגי ומכון הגסטרואנטרולוגיה בעת ביצוע הפעולה. צילום: דוברות "הלל יפה"

מטופלת בשנות ה-40 המאוחרות לחייה הגיעה לאחרונה לבית החולים הלל יפה בחדרה כשהיא סובלת מדלקת בכיס מרה – פעולה כירורגית דחופה ויצירתית היתה מחויבת מציאות. עם אשפוזה, עברה המטופלת בדיקות הדמיה, בהן עלה חשד להיצרות בדרכי מרה – מה שעלול להעיד על גידול או ממצא כלשהו שעלול לסכן את חייה.

על מנת למנוע פתיחת בטן במטופלת שעברה ניתוח בריאטרי, השתמשו רופאי המרכז הרפואי הלל יפה בחדרה במכשיר המבוסס על סיב אופטי שבעזרתו נטלו דגימה לפרוסקופית כדי לשלול בעיה חמורה יותר בדרכי המרה, תוך כדי ניתוח להסרת כיס מרה.

כפי שמסביר ד"ר דוד ארנוביץ, מנהלת יחידת ניתוחי כבד ודרכי מרה ב"הלל יפה": "על מנת לאבחן ולטפל בהיצרות בדרכי מרה, הבדיקה המקובלת היא ERCP, המשלבת שימוש בתמונה אנדוסקופית יחד עם שיקוף באמצעות רנטגן, בעזרת אנדוסקופ גמיש המוחדר דרך הפה לתוך התריסריון ומגיע עד לפתח צינור המרה והלבלב. המטופלת במקרה זה, אישה בשנות ה-40 לחייה, עברה מעקף קיבה לצורך הרזיה שגרם לשינוי במבנה האנטומי שלה ולכן לא ניתן היה לבצע את הבדיקה".

בהינתן המצב, נאלצו הרופאים לחשוב על פתרון יצירתי על מנת לאבחן את מקור ההיצרות, וזה נמצא לאחר התייעצות עם צוות רב תחומי שכלל כירורגים וגסטרואנטרולוגים, כפי שמסביר ד"ר ויאצ'סלב זילברמינץ, מנהל היחידה לכירורגיה לפרוסקופית מתקדמת ב"הלל יפה": "הצלחנו ליטול דגימה בגישה זעיר פולשנית – לפרוסקופית, ללא צורך בפתיחה של הבטן.

"שימוש זה במכשיר הציג לנו תמונה איכותית שאפשרה הסתכלות פנימה לתוך דרכי מרה, תוך כדי ניתוח להסרת כיס מרה. אלמלא השתמשנו בטכניקה נדירה זו, היינו נאלצים לבצע ניתוח בשיטה הפתוחה, מה שמצריך חתך גדול של חלל הבטן. זהו ניתוח ארוך ומורכב יותר, שיכול היה להוות סיכון גדול למטופלת".

את הניתוח ביצעו ד"ר אורן גל, מנהל היחידה לגסטרואנטרולוגיה פולשנית, ד"ר ארנוביץ וד"ר זילברמינץ. לשמחת הצוות והמטופלת, לא נמצא ממצא חריג.

נושאים קשורים:  ד"ר דוד ארנוביץ,  בית החולים הלל יפה,  חדשות,  כריתת כיס מרה,  ד"ר ויאצ'סלב זילברמינץ,  ד"ר אורן גל
תגובות