• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

האם ניתן למצוא מודל להצטלקות מעי?

נמצא כי עכבר מזן TNFΔARE מהווה מודל יעיל להצטלקות מעי בעקבות מחלה דלקתית, אשר יכול לסייע בהבנת המחלה ובפיתוח תרופות לטיפול בה

מחלות מעי, דלקת (צילום: אילוסטרציה)

מחלת קרוהן (Crohn's Disease - CD) הינה מחלה דלקתית כרונית חמורה. למרות שמטופלים רבים עם CD מפתחים סיבוכים פיברוסטנוזיים, לא נמצאו טיפולים תרופתיים יעילים למניעת הצטלקות של המעי, זאת בשל היעדר מודלים איכותיים שיסייעו בהבנת מהלך המחלה ובפיתוח תרופות. על כן, יש צורך במציאת מודלים in vivo להצטלקות מעי המקושרת למחלת מעי דלקתית.

במחקר זה החוקרים בחנו האם עכבר מזן TNFΔARE, מודל לדלקת של האיליום, גם מפתח הצטלקות של המעי. נבדקו מספר רב של תוצאים עם רלוונטיות קלינית, הכוללים מאפיינים של הצטלקות מבנית, הצטלקות היסטולוגית ושינויים בביטוי של גנים. השיטות בהם השתמשו החוקרים כללו שיטות יציקה חדישות, תוצאים היסטולוגיים מסורתיים, הדמייה הרמונית שנייה ו-PCR כמותני. המאפיינים הללו נבדקו בעכברים מבוגרים מזן TNFΔARE וגם בעוקבה של עכברים מגילאים מגוונים.

תוצאות המחקר הדגימו כי עכברים מזן TNFΔARE מעל גיל 24 שבועות, הדגימו שינויים מבניים, היסטולוגיים ושעתוקיים המקושרים להצטלקות האיליום. פרופילים של ביטוי חלבונים ו-RNA הדגימו שינויים החל מגיל שישה שבועות, עם הופעה של שינויים היסטולוגיים החל משבוע 14-15 לחיים. הצטלקות מבנית נראית הופיעה בגיל 16 שבועות, לפחות, כאשר במרבית העכברים זו הופיעה בגיל מאוחר מ-24 שבועות.

מסקנת החוקרים הייתה כי מודל עכבר מזן TNFΔARE הינו מודל מוצלח עבור הצטלקות האיליום. ניתן למנף מודל זה יחד עם שיטות המחקר בהם השתמשו במחקר זה לצורך ביצוע מחקרים מכניסטיים ומחקרים לפיתוח טיפולים עבור הצטלקות המעי.

מקור:

Steiner CA, Koch SD, Evanoff T, Welch N, Kostelecky R, Callahan R, Murphy EM, Hall CHT, Lu S, Weiser-Evans MC, Cartwright IM, Colgan SP. The TNF ΔARE mouse as a model of intestinal fibrosis. bioRxiv [Preprint]. 2023 Jan 14:2023.01.13.523973. doi: 10.1101/2023.01.13.523973. Update in: Am J Pathol. 2023 May 9;: PMID: 36712048; PMCID: PMC9882211.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת מעי דלקתית,  מחלת קרוהן,  הצטלקות
תגובות