• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
תיאור מקרה

תיאור מקרה נדיר: כיס מרה כפול

המטופלת אושפזה לכריתת כיס מרה לפרוסקופית, אולם אף לא אחת מההדמיות הראתה כפל של מערכת המרה | במהלך הניתוח זוהה כיס מרה כפול

ממצאי תמונת ה-CT לפני הניתוח. צילום: Annals of Case Reports

דיווח על בת 46 שסבלה מכיס מרה כפול (Duplication of the Gallbladder), שהתגלה במהלך כריתת כיס מרה לפרוסקופית, עקב כיס מרה סימפטומטי (אבני מרה).

כיס מרה כפול הוא וריאציה אנטומית נדירה של מערכת המרה, שאבחון שלו לפני הניתוח יכול להיות מאתגר למדי. החוקרים מעריכים כי מקרה של כיס מרה כפול יכול להתרחש באחד מתוך 4,000-5,000 אנשים והם מציינים שחיוני למנתח להיות מודע למצבים אלה על מנת להיערך עם תכנית טיפול שתמנע סיבוכים של הניתוח.

המקרה דווח בכתב העת Annals of Case Reports בראשית השנה. המטופלת הגיעה למרפאה לכירורגיה כללית כשהיא מתלוננת על כאבים ברבע העליון הימני במשך יותר משישה חודשים, שהוחמרו לאחרונה. היא ציינה שהכאבים גוברים לאחר צריכת ארוחות שומניות ושלא מתלווה אליהם עלייה בחום הגוף.

ממצאי הבדיקה הגופנית תאמו את הסבירות לאבנים בכיס המרה. בספירת דם לא נראה לוקוציטוזיס (עלייה בתאי הדם הלבנים) ב-CBC, כל ה-LFTs היו בטווח התקין.

בוצעה תמונת אולטרסאונד שהראתה אבן מרה בגודל 1.5 ס"מ ליד הצוואר, ללא עיבוי דופן או נוזל פריכולציסטי או סימנים של דלקת כיס המרה. בוצעה בדיקת CT שהראתה התרחבות כיס המרה עם הרחבת דרכי המרה תוך-כבדית וחוץ-כבדית קלה, ללא אבני CBD.

אף אחת מההדמיות לא הראתה כפל של מערכת המרה. המטופלת אושפזה לכריתת כיס מרה לפרוסקופית. תוך כדי הניתוח זוהה כיס מרה כפול. הכיס הכפול נכרת לחלוטין, יחד עם צינור המרה. שאר הניתוח התנהל בהצלחה.

נראה כיס מרה עם שתי אונות, כיס מרה כפול עם צוואר משותף (Boyden type Vesica fellea divisa). בהיסטופתולוגיה נראו מצאים התואמים לדלקת כיס מרה כרונית. כיס מרה אחד הראה דלקת כיס מרה כרונית עם אבני מרה מעורבות בהרכבן, בעוד כיס המרה השני הראה מוקוצלה (mucocele) עם צמיחת תרבית שלילית לאחר בקטריולוגיה. החולה שוחררה לאחר הניתוח ללא סיבוכים.

הדו"ח מדגיש את חשיבות אבחון טרום ניתוחי כדי למנוע פציעות מרה פוטנציאליות או ניתוח חוזר במקרה של החמצה של כיס המרה הנלווה במהלך הניתוח הראשוני.

כריתת כיס מרה לפרוסקופית היא עדיין אפשרות בטוחה, אך מומלץ להיזהר כדי למנוע סיבוכים או צורך בניתוחים נוספים.

הדו"ח דן גם בסוגים השונים של כפילות כיס המרה ובהבדלים המבניים שלהם. מומים מולדים בכיס המרה יכולים לכלול חריגות מורפולוגיות ומיקום שונה. כיס מרה כפול הוא אנומליה מורפולוגית המתרחשת במהלך התפתחות עוברית, ושכיחותה אינה ידועה במדויק.

נושאים קשורים:  תיאור מקרה,  חדשות,  כיס מרה,  כריתת כיס מרה
תגובות