• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

מוקד טיפולי חדש עבור גידול לימפואידי של תאי B בקיבה

נמצא כי במודל עכבר של לימפומה של תאי B מסוג MALT, מתן נוגדנים כנגד CD40L גרם לירידה משמעותית בתאי מערכת החיסון בסביבה המיקרוסקופית של הגידול

קיבה (אילוסטרציה)
קיבה (אילוסטרציה)

לימפומה מסוג MALTי(Mucosa-associated lymphoid tissue) הינה לימפומה של תאי B אשר מתפתחת על פני עשרות שנים, בקיבתם של אנשים עם זיהום כרוני של הליקובקטור פילורי (Helicobacter Pylori- HP). עבור מחקר זה החוקרים פיתחו מודל עכברי חדש עבור לימפומה מסוג MALT של הקיבה. עכברי המודל, אשר הושרתה בהם מחיקה של המולקולה Nlrc5 (שמעורבת במערכת החיסון המולדת) בתאים מיאלואידיים, פיתחו לימפומה מסוג MALT מגידול של תאי קדם-B תוך שלושה חודשים מזיהום עם HP, לעומת 9-24 חודשים כמו במודלים הקיימים.

נגעים של תאי קדם-B בעכברים עם מחיקה של Nlrc5 הדגימו ממצאים היסטופתולוגיים של המחלה האנושית; נגעים לימפואפיתליאליים, תאים דמויי צנטרוציטיים עם פלישה של תאים דנדריטיים (Dendritic Cells- DC), מאקרופאגים ותאי T (מסוג CD4+,יCD8+ ותאי Foxp3+). רקמות מנבדקים אנושיים ומעכברים הדגימו תאי מערכת החיסון המבטאים קולטנים חיסוניים למוות תאי מתוכנן מסוג 1 (PD-1) והליגנד שלו (PD-L1), המסמנים כי מדובר בסביבה מיקרוסקופית עם דיכוי חיסוני. לאחר מכן, החוקרים קבעו האם CD40L, המבוטא ביתר במגוון רחב של גידולים של תאי B, יכול להוות מוקד לטיפול תרופתי במסגרת הטיפול בלימפומה מסוג MALT של הקיבה. הם הדגימו כי מתן נוגדנים כנגד CD40L יחד עם או לאחר הדבקה עם HP מנעה התפתחות של נגעים של תאי B בקיבה של עכברים, בהשוואה לקבוצת מקרי-ביקורת שקיבלו טיפול עם נוגדן אחר. אותם עכברים שקיבלו טיפול עם נוגדן כנגד CD40L הדגימו ירידה משמעותית בכמות תאי DC, ותאי T מסוג CD8+ ו-Foxp3+ וכן ירידה בביטוי של גנים של לימפומה של תאי B בקיבה.

מסקנת החוקרים הייתה כי CD40L נראה כמוקד טיפולי אפשרי עבור אנשים עם לימפומה של תאי B מסוג MALT בקיבה.

מקור:

Ying L, Liu P, Ding Z, Wray-McCann G, Emery J, Colon N, Le LH, Tran LS, Xu P, Yu L, Philpott DJ, Tu Y, Cheah DM, Cheng CL, Lim ST, Ong CK, Ferrero RL. Anti-CD40L therapy prevents the formation of precursor lesions to gastric B-cell MALT lymphoma in a mouse model. J Pathol. 2023 Apr;259(4):402-414. doi: 10.1002/path.6053. Epub 2023 Feb 17. PMID: 36640261.

נושאים קשורים:  מחקרים,  לימפומה של תאי B,  הליקובקטר פילורי,  תאי T,  דיכוי חיסוני
תגובות