• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

זיהוי סוכרת הריון בשליש הראשון להריון באמצעות מיקרוביום המעי

מחקר שנעשה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת מציע דרך לניבוי אמין של סוכרת הריון חודשים לפני האבחון שלה כיום

בדיקת העמסת סוכר לאישה בהריון. אילוסטרציה

חיידקי מעי יכולים לסייע באבחון סוכרת הריון כבר בשליש הראשון להריון. כך עולה ממחקר שנעשה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת. המחקר פורסם בכתב העת Gut והוא אחד הראשונים שמציע דרך לניבוי אמין של סוכרת הריון חודשים לפני האבחון שלה כיום.

כיום ניתן לאבחן סוכרת הריונית רק בשליש השני של ההריון. חוקרים ישראלים ובינלאומיים, שבראשם עמדו פרופ' עמרי קורן, מהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בגליל ופרופ' יורם לוזון מהמחלקה למתמטיקה ומרכז המוח באוניברסיטת בר אילן, הדגימו כי ניתן לאבחן סוכרת הריונית (GDM) כבר בשליש הראשון.

סוכרת הריונית (GDM) היא מצב שבו נשים ללא סוכרת מפתחות אי סבילות לגלוקוז במהלך ההריון. כ-10% מהנשים ההרות ברחבי בעולם לוקות בסוכרת הריונית.

פרופ' עמרי קורן, הפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר אילן בצפת. "ייתכן שבעתיד, על ידי תוספת ספציפית פרה, פרו ופוסט-ביוטית. ניתן יהיה למנוע סוכרת הריונית". צילום: דוברות האונ'

קיימים הבדלים ניכרים במיקרוביוטה של המעי בין נשים בשליש הראשון להריון המפתחות מאוחר יותר סוכרת הריונית, לבין זו של נשים שאינן מפתחות סוכרת בהריון. בקרב נשים המפתחות סוכרת הריונית נמצאה רמה גבוהה יותר של דלקת ורמות נמוכות יותר של מטבוליטים מועילים.

במחקר נאספו דגימות של צואה ונסיוב מנשים הרות במהלך השליש הראשון להריונן. אופיינו פרופילים של מיקרוביוטה, מטבוליטים, דלקת והורמונים. נתוני תזונה, עישון והרגלים אחרים של אורח החיים תועדו ונאספו נתונים קליניים/רפואיים מרשומות בריאות דיגיטליות.

תוצאות האפיונים בשילוב נתונים אחרים שנאספו הוכנסו למודל למידה חישובית שבנה פרופ' לוזון וביכולתו לחזות בצורה מדויקת אילו נשים יפתחו סוכרת הריונית ואילו מהן לא יפתחו סוכרת בהריון.

לאחר מכן, החוקרים הדגימו במודלים של בעלי חיים כי העברת צואת השליש הראשון של נשים שהמשיכו לפתח סוכרת הריונית מובילה להעברת פנוטיפ הסוכרת לעכברים נקיים מחיידקים, דבר המצביע על כך שלמיקרוביום המעי יש תפקיד בתיווך התפתחות המחלה.

החוקרים כתבו  כי הם מצאו רמות גבוהות של ציטוקינים פרו-דלקתיים בנשים שפיתחו מאוחר יותר סוכרת הריונית, ירידה בחומצות שומן קצרות בצואה ושינוי במיקרוביום. "לאחר מכן אישרנו שהבדלים בהרכב החיידקים הקשורים ל-GDM במהלך השליש הראשון הובילו לדלקת ולתנגודת לאינסולין יותר מעשרה שבועות לפני אבחון ה-GDM באמצעות ניסויי FMTי(faecal microbiota transplant). בעקבות תצפיות אלו, השתמשנו בגישת למידת מכונה כדי לחזות GDM בהתבסס על סמנים קליניים, מיקרוביאליים ודלקתיים בטרימסטר הראשון עם דיוק גבוה".

פרופ' קורן סיכם: "זיהוי נשים בסיכון לסוכרת הריונית בשלב מוקדם של ההריון עשוי לאפשר מתן המלצות ייחודיות למניעת המחלה - כיום על ידי שינוי באורח החיים וייתכן שבעתיד על ידי תוספת ספציפית פרה, פרו ופוסט-ביוטית. אם ניתן יהיה למנוע סוכרת הריונית, תהיה הפחתה משמעותית בתוצאות בלתי רצויות של סוכרת הריונית עבור האם והצאצא, הן בטווח הקצר והן בטווח הארוך, והדבר יטיב עם משפחות ברחבי העולם".

נושאים קשורים:  מיקרוביום המעי,  סוכרת בהריון,  מחקרים
תגובות