• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

טיפול אנדוסקופי לריפלוקס ללא צורך בניתוח ובתרופות

TIF - פונדופליקציה ללא חתך לטיפול בריפלוקס - בוצעה השבוע לראשונה על ידי מומחי המערך הגסטרו-כירורגי ב"שערי צדק" | השיטה מונעת סיבוכים ומקצרת את זמן ההחלמה

ד"ר דן ליבובסקי, מנהל השירות לנוירוגסטרואנטרולוגיה ב"שערי צדק", מבצע את הפרוצדורה. צילום: דוברות ביה"ח

מומחי המערך הגסטרו-כירורגי במרכז הרפואי שערי צדק בירושלים ביצעו אתמול לראשונה פעולה אנדוסקופית חדשנית שצפויה לסייע למטופלים הסובלים מצרבת ותייתר את הצורך בניתוח. הטיפול החדשני נחקר ומאושר על ידי ה-FDA ואף נכנס לאחרונה לקווים המנחים לטיפול בריפלוקס על ידי ה-American College of Gastroenterology.

הפעולה האנדוסקופית הנקראת TIF (Transoral Incisionless Fundoplication - פונדופליקציה ללא חתך לטיפול בריפלוקס) - תחליף את הניתוח שכרוך בהחלמה ממושכת ותאפשר חזרה מהירה לשגרה ללא חתכים בתוך 24 שעות.

הפרוצדורה הראשונה בוצעה בגבר בן 46 מירושלים שסבל במשך למעלה מעשור מריפלוקס שהוביל לצרבות, לצרידות ולפגיעה מתמשכת באיכות חייו והיה תלוי לחלוטין בתרופות נוגדות חומצה שלמרבה הצער סייעו לו  באופן חלקי בלבד.  מומחי גסטרו מהמרכזים הרפואיים הגדולים בארץ צפו בביצוע הפרוצדורה שנערכה בראשות פרופ' ערן גולדין, מנהל המערך הגסטרו כירורגי ב"שערי צדק". את הפעולה ביצע ד"ר דן ליבובסקי, מנהל השירות לנוירוגסטרואנטרולוגיה בתמיכה של חברת Endogastric Solutions שפיתחה את הטיפול החדשני וחברת מדהוט, היבואן בישראל.

ריפלוקס נמנית בין המחלות השכיחות בעולם המערבי ובישראל כאשר התסמין העיקרי הינו צרבת. גורמי הסיכון לריפלוקס הם השמנה, עישון ושתיית אלכוהול. בסקירה שיטתית של 15 מחקרים אפידמיולוגיים, נמצאה שכיחות המחלה ב-10%-20% מהאוכלוסיה בעולם המערבי ובישראל מדובר בעשרות אחוזים של מטופלים הסובלים מתופעה זו לפחות פעם בשנה.

״ריפלוקס הוא מצב של כשל בסוגר הוושטי שגורם לעלייה של תוכן מהקיבה לוושט. התוכן חומצי גורם לתסמינים שונים ובהם הצרבת הנפוצה ביותר. תסמינים נוספים הם התמודדות עם עלייה של מזון עד הגרון, כאבים בחזה בין היתר. במקרים מסוימים ריפלוקס עלול להוביל לסיבוכים קשים שכוללים דלקת בוושט, היצרות, שינויים טרום ממאירים וגם ממאירות של הוושט", מסביר ד״ר ליבובסקי.

לדברי ד״ר ליבובסקי, כיום בישראל מוצעים שני סוגי טיפולים בריפלוקס - הראשון הוא הטיפול התרופתי הנפוץ נגד צרבת, שמפחית את רמת החומציות של הנוזל שעולה מהקיבה לוושט. לעתים תרופות אלו כרוכות בתופעות לוואי שונות שעלולות לפגוע בתפקוד היומיומי. בנוסף, ממשיך לעלות נוזל מהקיבה לוושט (אומנם לא חומצי) שיכול לגרום לתסמינים ופוגע באיכות החיים.

הטיפול השני הוא ניתוח מורכב שבו המנתח עושה שימוש בחלק העליון של הקיבה סביב הוושט כדי לשחזר את השסתום שאינו עובד באופן תקין, ותיקון הבקע בסרעפת, אם יש. בין שני הטיפולים הללו יש קבוצה של אנשים שאינם מספיק חולים כדי להצדיק ניתוח מצד אחד ושהטיפול התרופתי אינו נותן להם מענה מספק או שאינם מעוניינים בנטילת תרופות למשך כל חייהם. כך, ממשיכים אנשים אלה לסבול מסימפטומים ותופעות לוואי מתמשכות.

בעולם החלו בנסיונות שונים לפיתוח טיפולים אנדוסקופיים לטיפול בבעיה. הטיפול המוביל כיום בעולם, שנכנס לאחרונה לקווים המנחים לטיפול בריפלוקס על ידי American College of Gastroenterology הוא TIF שנמצא יעיל ובטיחותי ביותר. לדברי ד"ר ליבובסקי, TIF הוא גם הטיפול שנחקר הכי הרבה עם תוצאות טובות, כאשר 80% מהמטופלים שעברו את הפרוצדורה מדווחים לאחר 7-8 שנים על שיפור באיכות חייהם.

״בטיפול אנו מבצעים שחזור של שסתום הוושט באנדוסקופיה רגילה דרך הפה ללא חתכים. הטיפול אורך כשעה וכרוך באשפוז למשך יממה בלבד, לצורך השגחה. המטופל יכול לחזור לעבודה ולחיי השגרה בתוך זמן קצר. התיקון מונע סיבוכים, מטפל בתסמינים, יכול למנוע סרטן וושט ואת הצורך ליטול תרופות לכל החיים. משך ההחלמה מהטיפול קצר משמעותית מהטיפול הניתוחי וכרוך בתופעות לוואי קלות בלבד כגון כאבים באזור הטיפול למשך כמה ימים בלבד.

"כיוון שמדובר בתופעה שכיחה עם פגיעה משמעותית באיכות החיים של מטופלים רבים, החלטנו להביא את השיטה הזו לארץ. אנו מקווים שהטיפול יסייע למטופל הראשון ולמאות מטופלים נוספים ברחבי הארץ וגאים להיות המרכז הרפואי הראשון בארץ לאמץ גישות חדשניות על מנת לשפר את איכות חיי המטופלים", מסכם ד"ר ליבובסקי.

נושאים קשורים:  פרופ' ערן גולדין,  ד"ר דן ליבובסקי,  צרבת,  TIF,  אנדוסקופיה,  חדשות,  בית החולים שערי צדק,  גסטרו-כירורגיה,  ריפלוקס
תגובות