• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

מה הפתוגנזה של דלקת של המעי בעקבות טיפול קרינתי?

CXCL16 מבוטא ביתר ברקמת מעי פגועה לאחר טיפול קרינתי והוא מפעיל תהליכי פיברוזיס במיופיברובלסטים, חסימה של מסלול האיתות שהוא מעורב בו מביאה לריפוי טוב של המעי עם פחות פיברוזיס

מחלות מעי, דלקת (צילום: אילוסטרציה)

דלקת מעי בעקבות טיפול קרינתי (Radiation Enteritis - RE) מהווה סיבוך נפוץ של טיפול קרינתי עבור גידולים ממאירים של האגן, והיא מתאפיינת בהרס חמור של האפיתל של המעי ופיברוזיס סוב-מוקוזיאלי מתקדם. עם זאת, ידוע מעט בלבד על הפתוגנזה של מחלה זו וטרם פותח טיפול ייעודי ל-RE.

במחקר זה החוקרים גילו כי יש ביטוי ביתר של CXCL16 ברקמה הפגועה של המעי במטופלים ובמודל עכברי של RE. מחיקה של Cxcl16 מפחיתה את הופעת הפיברוזיס ומעודדת התחדשות של תאי האפיתל של המעי על ידי תאי גזע מקומיים, במודל של עכבר. CXCL16 פועל על מיופיברובלסטים דרך הקולטן CXCR6 ומפעיל מסלול איתות מבוסס JAK3/STAT3 המעודד פיברוזיס, ובאותו הזמן לווסת רמות ביטוי של BMP4 ופקטור גדילה של תאי כבד (Hepatocyte Growth Factor - HGF) בשלב השעתוק. יתרה מזאת, החוקרים מצאו כי CXCL16 ו-CXCR6 מבצעים ויסות עצמי וויסות אחד של השני במעגלי משוב חיובי. טיפול עם נוגדנים חד-שבטיים מנטרלים כנגד CXCL16 מפחית את הפיברוזיס ומשפר את קצב התיקון של האפיתל במודלים של RE בעכברים.

מסקנת החוקרים הייתה כי ל-CXCL16 תפקיד מרכזי בהתקדמות של RE וכי חסימה של מסלולי איתות של CXCL16 יכולה להוות טיפול יעיל עבור RE.

מקור:

Cui Y, Wu H, Liu Z, Ma T, Liang W, Zeng Q, Chen D, Qin Q, Huang B, Wang MH, Huang X, He Y, Kuang Y, Sugimoto S, Sato T, Wang L. CXCL16 inhibits epithelial regeneration and promotes fibrosis during the progression of radiation enteritis. J Pathol. 2023 Feb;259(2):180-193. doi: 10.1002/path.6031. Epub 2022 Dec 12. PMID: 36373877.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מעי,  טיפול קרינתי,  פיברוזיס,  CXCL16
תגובות