• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

חולי פיברוזיס ריאתי אידיופתי נמצאים בסיכון לפוליפים במעי

לחולי IPF לעיתים ישנו ביטוי חוץ-ריאתי. בחולים הללו קיים סיכון מוגבר למחלות מעי שונות, ביניהן פוליפים, מחלת מעי דלקתית, וסרטן המעי הגס והחלחולת

פיברוזיס ריאתי אידיופתי (IPF) היא מחלה נשימתית כרונית המתאפיינת עם ירידה פרוגרסיבית בתפקודי הריאות, ובדפוס היסטופתולוגי ספציפי המוגדר כ-'usual interstitial pneumonia'. היכולת לאבחון מוקדם וקיומם של פרוטוקולים טיפוליים חדשים תרמו להפחתה בהתקדמות המחלה. עקב כך, חלק מהחולים עלולים לפתח תחלואה חוץ-ריאתית, כולל מחלות ממאירות ופתולוגיות כרוניות.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Annals of Diagnostic Pathology', מטרת החוקרים הייתה לבדוק את תדירותן של הפרעות מעיים כגון פוליפים, סרטן המעי הגס והחלחולת (CRC) ומחלת מעי דלקתית כרונית (IBD) בחולים עם IPF.

החוקרים השתמשו במסד הנתונים של חולי IPF במחוז מודנה, איטליה, אשר כלל 189 חולים בסך הכל (148 גברים, 78.3%; 41 נשים, 21.7%). מתוך המאגר זוהו 44 חולים (36 גברים, 81.8%; 8 נשים, 18.2%) עם מחלת מעי על סמך אבחנה היסטולוגית.

מתוצאות המחקר עולה כי פוליפים במעי זוהו ב-41 מקרים (93.2%), כאשר בארבעה מקרים הם נקשרו עם CRC, ובמקרה אחד עם IBD. למטופל אחד היה רק CRCי(2.3%), ולשני מטופלים היה רק IBDי(4.5%). הן הנשים והן הגברים פיתחו מחלת מעי, אך הגברים נטו לפתח מספר גבוה יותר של פוליפים ואדנומות בדרגה גבוהה, עם פרה-דיספוזיציה להתמרה ממאירה.

לסיכום, מכיוון שחולי IPF עלולים להתייצג עם מחלות מעיים אשר עשויות, במקרים מסוימים, להתפתח למחלה ממארת, יש צורך במעקב מתאים ובבדיקות סקר ממוקדות לממאירות מעי. החוקרים מציינים כי תוצאות המחקר מעידות על חשיבותן של פתולוגיות מעי בחולי IPF, וקוראים לעריכת מחקרים נוספים שיסייעו בבחינת המטופלים המתאימים להליכים אבחוניים וטיפוליים לממאירות מעי. המשך חקר הנושא יסייע בהארכת השרידות ושיפור איכות החיים בחולים אלו.

מקור:

Caramaschi Stefania, Bertani Angela, Cerri Stefania, Colecchia Antonio, Ambrosini-Spaltro Andrea, Manco Gianrocco, Salviato Tiziana, Reggiani Bonetti Luca, Idiopathic pulmonary fibrosis and intestinal disorders: An observational study, Annals of Diagnostic Pathology, 2022 https://doi.org/10.1016/j.anndiagpath.2022.152072.

נושאים קשורים:  פיברוזיס ריאתי אידיופתי,  מחלת מעי דלקתית,  סרטן המעי הגס והחלחולת,  פוליפים
תגובות