• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

מחקר חדש: חיידקי מעי בחולי IBD גורמים לסרטן המעי הגס

במחקר נמצא כי חיידקים לא מזיקים במערכת העיכול של חולים במחלות מעי דלקתיות גרמו להיווצרות מטבוליטים מעוררי סרטן במודלים של חיות

מחלות מעי, דלקת (צילום: אילוסטרציה)

מחקר חדש הראה שחיידקים שהם בדרך כלל לא מזיקים במעי של חולים עם מחלת מעי דלקתית (IBD) מייצרים מגוון רחב של מטבוליטים גנוטוקסיים, אשר עלולים לפגוע ב-DNA. לפי המחקר שפורסם בכתב העת Science, מטבוליטים גנוטוקסיים אלה עשויים למלא תפקיד בהתפתחות סרטן המעי הגס - הגורם השני למוות מסרטן עולמי. אנשים עם IBD נמצאים בסיכון מוגבר לפתח סרטן המעי הגס.

מחברי המחקר מבית הספר לרפואה באוניברסיטת ייל גילו משפחה של גנוטוקסינים הנקראים אינדולימינים, המיוצרים על ידי Morganella morganii - זן חיידקים הקשור לסרטן המעי הגס. החוקרים הראו כי אינדולימינים יכולים ליצור שברים דו-גדיליים ב-DNA. נזק דו-גדילי ל-DNA עלול לגרום להתפתחות של סרטן.

לפי המחקר, לאוכלוסיית החיידקים במעי הגס האנושי, שכבר הוצג שהיא מעורבת מאוד בפתוגנזה של המעי הגס, יש יכולת נרחבת לייצר גנוטוקסינים עם פוטנציאל לגרימת מחלות מעי גס. מחקרים קודמים הראו כי מטבוליטים גנוטוקסיים שמקורם במיקרוביוטה ממלאים ככל הנראה תפקיד קריטי בהנעת פתוגנזה שעלולה להוביל לסרטן המעי הגס, אך זהות הספקטרום של כימיקלים גנוטוקסיים המיוצרים על ידי חיידקים במעיים בחולי IBD לא היתה ידועה.

החוקרים הראו במודל סרטן המעי הגס בעכברים, שהנוכחות של חיידק Morganella morganii, המבטא את האנזים aat (אספרטאט אמינוטרנספראז) במיקרוביוטה של המעי, החמירה את צמיחת הגידול. עם זאת, זן מוטנטי שאינו מייצר אינדולימין מאותו מין חיידקי לא היה גנוטוקסי ולא קידם את צמיחת הגידול. תצפית זו מצביעה על כך שייצור אינדולימינים נדרש כדי לקדם את הצמיחה של גידולים במעי הגס כאשר חיידקים אלה מושתלים במודל עכבר רגיש לסרטן. החוקרים זיהו גם חיידקים אחרים השייכים למשפחות Firmicutes ו-Actinobacteria המייצרים מטבוליטים וסביר להניח שהם גנוטוקסיים.

מחקר זה חושף את קיומו של עולם שלם שלא נחקר בעבר של מולקולות קטנות גנוטוקסיות מהמיקרוביום שעשויות להשפיע על הביולוגיה של המארח בהומאוסטזיס ומחלות, סיכמו מחברי המחקר. ממצאים אלה יכולים לסייע בזיהוי מנגנוני גנוטוקסינים חדשים הגורמים למחלה.

נושאים קשורים:  סרטן המעי הגס,  מחלות מעי,  מחקרים,  חדשות,  חיידקים
תגובות