• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

האם ניתן לזהות תאי T אופייניים לחולי קרוהן?

נמצא כי באנשים עם מחלת קרוהן יש תאי T אופייניים ובלתי משתנים הדומים לתאי הרג טבעיים מסוג T, טרם ידוע מה המשמעות הקלינית של ממצאים אלו

22.11.2022, 17:02

אחד מההשערות שנועדו להסביר את התגובה הדלקתית במחלת מעי דלקתית (Inflammatory Bowel Disease - IBD) הינה הפרעה בוויסות של תגובה של תאי T לאנטיגנים בלתי ידועים במעי. לצורך בחינת השערה זו, ייתכן וניתן לזהות שיבוטים של תאי T מסויימים למחלה בעזרת השוואה בין מגוון הקולטנים של תאי Tי(T-Cell Receptors - TCR) ברקמות הפריפריות לבין אלו במעי בחולים עם IBD ובקבוצת מקרי ביקורת בריאים.

החוקרים ביצעו אפיון של שרשראות אלפא ובטא של מגוון הקולטנים מסוג TCR בעזרת ריצוף עם תפוקה גבוהה. במחקר נכללו דגימות דם פריפרי מ-244 נבדקים עם IBD ומקרי ביקורת ועוד 59 דגימות השוואתיות בין דם פריפרי לרקמת מעי בנבדקים עם IBD ומקרי ביקורת מותאמים. החוקרים אפיינו עוד את השיבוטים של תאי ה-T בעזרת ריצוף RNA חד תאי.

תוצאות המחקר הדגימו כי החוקרים זיהו קבוצה של שיבוטים, המאופיינים בדמיון חלקי בשרשראות אלפא של ה-TCR, אשר נמצאו בריכוז גבוה באופן משמעותי בדמם של נבדקים עם מחלת קרוהן (CD) אשר הגבירו במיוחד את אוכלוסיית תאי T מסוג CD8+. ריצוף חד תאי של RNA הדגים פנוטיפ דמוי מערכת חיסונית מולדת, עם ביטוי גנטי דומה לשל תאי T לא שגרתיים כגון תאי T בלתי משתנים של המוקוזות ותאי הרג טבעיים מסוג Tי(Natural Killer T - NKT), אך עם TCR ייחודי.

מסקנת החוקרים הייתה כי ישנה תת-אוכלוסייה של תאי T בלתי משתנים לא שגרתיים המקושרים למחלת הקרוהן (Crohn-Associated Invariant T - CAIT). ישנן מספר עדויות לכך שתאים אלו שייכים לאוכלוסייה של תאי NKT סוג 2. טרם ידוע מה המשמעות של ייחוס תאי CAIT אלו, על כן ראוי לבחון במחקרים עתידיים את הפנוטיפ החיסוני ואת התגובתיות לאנטיגנים של תאים אלו.

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלת קרוהן,  מחלת מעי דלקתית,  תאי T,  תאי הרג טבעיים
תגובות
אנונימי/ת
23.11.2022, 20:57

היכן הקישור למאמר הצקורי ומי הקבוצה שפירסמה את המחקר