• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

גישה ניתוחית חדישה דרך הפה לטיפול בבעיות בליעה ללא צורך בניתוח בטן

גישה ניתוחית חדישה הוכנסה בימים אלה למרכז הרפואי העמק בעפולה – ראשונה בבית חולים בצפון הארץ – והיא נועדה לטיפול בבעיות בליעה קשות נגרמות כתוצאה ממחלה של הוושט, אכלזיה. היא מונעת את הצורך בניתוח בטן מורכב

אכלזיה (מקור צילום: ויקיפדיה)
אכלזיה (מקור צילום: ויקיפדיה)

בית החולים מסר הבוקר: "אכלזיה פוגעת בתפקוד הסוגר התחתון של הושט וגורמת לבעיות בליעה". פרופ' איאן גרלנק, מנהל מכון הגסטרו ב"העמק": המחלה מאובחנת בדרך כלל אצל בני 50-30, כשהם מתארים קשיי בליעה ותחושה שהאוכל נתקע בגרון. חלקם מהחולים מגיעים למצב שהם מקיאים וכתוצאה מכך יורדים במשקל. המחלה משפיעה על איכות החיים ומפריעה לתפקוד היומיומי של החולים"

אבחנה של אכלזיה נעשית במכון הגסטרו, לאחר בדיקות גסטרוסקופיה ולעיתים בדיקות נוספות כגון מונומטריה של הוושט, בדיקות שיקוף מתקדמות ובדיקות נוספות שמכוונות אותנו אל האבחנה", הוסיף ד"ר פהמי שיבלי, מנהל השירות לתנועתיות מערכת העיכול.

"אפשרויות הטיפול המקובלות כיום הן ניתוח דרך הבטן במהלכו מבצעים חיתוך של השריר בין הוושט והקיבה על מנת להפחית את הלחץ, או לחלופין, לעבור הליך אנדוסקופי אחר שבו מחדירים בלון ומנפחים אותו במטרה להפחית את הלחץ בשרירים המקשים על מעבר המזון", פירט ד"ר עואדיה, מנהל היחידה האנדוסקופית.

הצוות ב"העמק" הודרך על ידי מומחה בניתוחי ה-POEM, פרופ' מוהאן ראמצ'נדאני, מנהל היחידה האנדוסקופית הפולשנית בבית החולים AIG בהודו. עד כה ביצע למעלה מ-4,000 הליכים כאלו.

הפעולה האנדוסקופית נעשית בהרדמה במהלכה חותכים את שרירי הוושט, מבוצעת דרך הפה ללא צורך בניתוח דרך הבטן.

נושאים קשורים:  חדשות,  המרכז הרפואי "העמק",  הפרעות קול ובליעה,  אכלזיה,  פרופ' איאן גרליק
תגובות
אנונימי/ת
25.10.2022, 12:00

מענין מאוד. התקדמו רצינית. דרוש מעקב ארוך יותר.