• יו"ר: פרופ' חיים שירין
  • מזכיר: ד"ר ליאור כ"ץ
  • גזבר: פרופ' ריפעת ספדי
  • חברי איגוד: ד"ר טובה רייניס, ד"ר מיכל אופנהיים, ד"ר נעים אבו-פרחה וד"ר לב ליכטנשטיין
מחקרים

פסוריאזיס פרדוקסלי במטופלים עם מחלת מעי דלקתית

הופעת פסוריאזיס תוך טיפול בנוגדי TNF דורשת טיפול רב-תחומי

אנטגוניסטים ל-TNF הם טיפול יעיל מאוד המשמש לניהול מספר מחלות דלקתיות המתווכות על ידי  מערכת החיסון, וביניהן מחלות מעי דלקתיות ופסוריאזיס. עם זאת, כיוון שהחלו לרשום טיפול זה באופן נרחב, ישנם דיווחים חדשים שהחלו להופיע בספרות על נגעים פסוריאטיים ואלה קרויים פסוריאזיס פרדוקסלי. מטרת המאמר הנוכחי הייתה לסקור את כל הראיות הזמינות הן על המאפיינים העוריים והן על המאפיינים של מערכת העיכול המשויכים לתחום הידוע כפסוריאזיס פרדוקסלי המקושר למחלות מעי דלקתיות. כמו כן, ניסו החוקרים ליצור מדריך מקיף לסייע לקלינאים המטפלים באוכלוסייה מאתגרת שכזו.

במסגרת המחקר שממצאיו פורסמו בעיתון Alimentary Pharmacology & Therapeutics ערכו החוקרים סקירת ספרות שכללה חיפוש במאגר המידע PubMed על מנת לזהות מאמרים אשר הציגו, סיכמו או דנו במידע הקשור לפסוריאזיס פרדוקסלי המתייצג במטופלים עם מחלות מעי דלקתיות.

תוצאות הסקירה הראו כי ככל הנראה פסוריאזיס פרדוקסלי איננו אפקט נגגדי של אנטגוניסטים של TNF המוביל לנגעים פסוריאטיים בתוך השנה הראשונה לטיפול. הפתוגנזה, שאמנם איננה ידועה עד תום, ככל הנראה קשורה לחוסר שיווי משקל בציטוקינים דלקתיים. כמו כן, נראה כי ההופעה ההיסטולוגית, בעוד שדומה לפסוריאזיס קלאסי, היא בעלת מאפיינים ייחודיים. בבחינת ההתייצגות הקלינית, נראה כי זו יכולה להתבטא בצורות שונות אך לרוב נראה כי היא מופיעה במהלך שליטה במחלת המעי הדלקתית. לבסוף, מתוך הסקירה עולה כי אופציות טיפוליות צריכות להיבחן בהתאם לחומרת הנגעים העוריים, פעילות מחלת המעי הדלקתית וההיסטוריה הייחודית של המטופלים.

מתוך סקירה זו עולה כי הגישה לפסוריאזיס פרדוקסלי במטופלים עם מחלת מעי דלקתית צריכה לעבור דיון רב-תחומי על מנת לעשות אופטימיזציה לטיפול ולשמר את הרמיסיה של מחלת המעי הדלקתית במקביל להבטחת הפתרון של נגעי העור המגבילים.

מקור:

Townsend C. et al. Alimentary Pharmacology & Therapeutics (2022). https://doi.org/10.1111/apt.16883

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסוריאזיס,  מחלת מעי דלקתית,  אנטגוניסט,  נגעים עוריים
תגובות