• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

אילו מאפיינים תורמים להתפתחות דלקת צלקתית של דרכי המרה?

נמצא כי הפתוגנזה של דלקת ראשונית צלקתית של דרכי המרה קשורה להרכב המקריוביום של המעי ודרכי המרה ולהפעלת תאי MAIT

דלקת ראשונית צלקתית בדרכי המרה (Primary Sclerosing Cholangitis - PSC) מקושר לשינוי במיקרוביוטה של המעי ודרכי המרה. תאי MAITי(Mucosal-Associated Invariant T) מועשרים בכבד אנושי, מזהים באופן מיוחד מטבוליטים המיוצרים על ידי המיקרובים. מטרת מחקר זה הייתה לקבוע האם מרה ממטופלים עם PSC מכילים אנטיגנים המפעילים תאי MAIT.

לצורך המחקר אספו מרה בעת השתלת כבד ממטופלים עם PSCי(n=28). דגימות המרה הודגרו ישירות בתמיסה עם תאים חד-גרעיניים שהופקו מדם פריפרי של נבדקים בריאים או הודגרו קודם בתאים מציגי אנטיגנים ולאחר מכן בתאים חד-גרעיניים מדם פריפרי. הפעלה של תאי MAIT נבדקה בעזרת ציטומטריית זרימה. לאחר מכן החוקרים השתמשו בנוגדני anti-MR1 לקביעה אם ההפעלה הייתה מוגבלת לחלבון מקושר ל-MHC-Iי(major histocompatibility complex class I related protein). פרופילים של המיקרוביוטה של המרה הופקו בעזרת ריצוף אמפליקון של 16S rRNA, ובעזרתו העריכו את שכיחותו של גן בקטריאלי ל-ribD.

תוצאות המחקר הדגימו כי שמונה מתוך 28 דגימות מרה הפעילו תאי MAIT. בחמש דגימות מתוך אלו ההפעלה הייתה תלויה, באופן חלקי, ב-MR1.יDNA מיקרוביאלי זוהה ב-15 מתוך 28 דגימות מרה, כולל בחמש הדגימות שבהם נצפתה הפעלת תאי MAIT בתיווך MR1. בקבוצת הדגימות שהפעילו תאי MAIT נצפתה עלייה בביטוי גנטי של ribD, בעזרת הערכה המבוססת על ריצוף 16S. בקבוצת ההדגרה המשולבת (בתאים מציגי אנטיגן ולאחר מכן בתאים חד-גרעיניים), נצפה כי תאים כולינגיוציטיים ספגו והציגו אנטיגנים מרתיים לתאי MAIT.

מסקנת החוקרים הייתה כי מסלול הפתופיזיולוגי של PSC מקושר לתגובה של מערכת החיסון ולהרכב המיקרוביום של כיס המרה.

מקור:

Laura Valestrand, et al. (2022) “Bile from Patients with Primary Sclerosing Cholangitis Contains Mucosal-Associated Invariant T-Cell Antigens.” The American Journal of Pathology, April 2022. Vol. 192, Issue 4, p. 629-641. doi.org/10.1016/j.ajpath.2021.12.008

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת צלקתית של דרכי המרה,  מיקרוביוטה,  תאי MAIT,  דרכי המרה,  ריצוף גנטי
תגובות