• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

ויסות המיקרוביוטה של המעי באמצעות ג'ינסנג כטיפול בסרטן

שילוב של פוליסכרידים של ג'ינסנג עם טיפול אימונותרפי מסוג נוגדנים חד-שבטיים של anti-PD-1 הביא לתגובה נוגדת גידולים טובה יותר על ידי ויסות המיקרוביוטה של המעי

02.05.2022, 14:56

טיפול אימונותרפי עם מעכבי PD-1 ו-PD-L1 הינה שיטה מבטיחה לטפל בסרטן ריאה מתקדם, אך יש צורך בשיפור שיעורי התגובה. למיקרוביוטה של המעי יש תפקיד חשוב בחיזוק הטיפול האימונולוגי, כאשר Panax Ginseng הוראה כצמח בעל יכולת מוסתת למערכת החיסון. במחקר זה החוקרים ביקשו לחקור האם שילוב של טיפול עם פוליסכרידים של ג'ינסנג (Ginseng Polysaccharides - GP) ונוגדנים חד-שבטיים (monoclonal Antibodies - mAb) מסוג αPD-1 יכול לחזק את התגובה החיסונית על ידי ויסות המיקרוביוטה של המעי.

למודלים סינגנטיים של עכברים נתנו GP ו-mAb αPD-1, ולאחר מכן בחנו את ההשפעות של משלב זה על פעילות נוגדת גידולים במיקרוביוטה של המעי על ידי השלת צואה (Faecal Microbiota transplantation - FMT) וריצוף בזמן אמת של מולקולה בודדת (16S PacBio Single-Molecule Real Time - SMRT). על מנת לבחון את הפעילות המטבולית המקושרת למערכת החיסון, בוצע ניתוח מטבולומי של דגימות פלסמה.

תוצאות המחקר הדגימו כי GP העלה את התגובה נוגדת הגידולים של αPD-1 mAb על ידי הגברה של המטבוליזם של חומצה ולרית והפחתה של L-Kynurenine. בנוסף נצפתה ירידה של יחסי Kyn/Trp אשר תורם לדיכוי של תאי T מווסתים והשראה של תאי Teff. כמו כן, בניתוח המיקרוביאלי נמצאה שכיחות גבוהה של Parabacteroides distasonis ו-Bacteroides vulgatus בנבדקים שהגיבו לחסמי anti-PD-1, בהשוואה לאלו שלא. יתרה מזאת, הטיפול המשולב חיזק את התגובה החיסונית למעכבי PD-1 בעכברים שקיבלו מיקרובים ב-FMT משישה עכברים שלא הגיבו לטיפול על ידי שינוי המיקרוביוטה של המעי.

מסקנת החוקרים הייתה כי GP בשילוב עם αPD-1 mAb יכול לשמש אסטרטגיה חדשה לחזק את התגובה של מטופלים עם NSCLCי(non-small cell lung cancer) לטיפול עם אימונותרפיה מסוג anti-PD-1. כמו כן, ניתן להשתמש בהרכב המיקרוביטוה של המעי על מנת לנבא תגובה לטיפול אימונותרפי עם anti-PD-1.

מקור:

Jumin Hunag, et al. (2022) “Ginseng polysaccharides alter the gut microbiota and kynurenine/tryptophan ratio, potentiating the antitumour effect of antiprogrammed cell death 1/programmed cell death ligand 1 (anti-PD-1/PD-L1) immunotherapy.” Gut, April 2022. Vol. 71, Issue 4, p. 734-745. dx.doi.org/10.1136/gutjnl-2020-321031

נושאים קשורים:  מחקרים,  ג'ינסנג,  NSCLC,  מיקרוביוטה,  אימונותרפיה
תגובות