• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

האם השתלת חיידקי מעיים יכולה לסייע לטיפול בסרטן המעי הגס והחלחולת?

במחקר חדש הראו החוקרים כי השתלת חיידקי הליקובקטר הפטיקוס משרה פעילות חיסונית אנטי גידולית

22.02.2022, 12:45
חיידקים במעי (צילום: אילוסטרציה)

הרכב המיקרוביוטה של ​​המעי קשור הן להתפתחות גידולים והן ליעילות של הפעילות האנטי גידולית של מערכת החיסון. במחקר שפורסם בכתב העת Immunity בחנו החוקרים את ההשפעה של תאי T ספציפיים למיקרוביוטה על הפעילות של עמרכת החיסון כנגד סרטן המעי הגס והחלחולת (CRC).

החדרת החיידק הליקובקטר הפטיקוס (Helicobacter hepaticus -Hhep) במודל עכברי של סרטן המעי הגס והחלחולת לא שינתה את הנוף המיקרוביאלי, אך הגבירה את הסננת הגידול על ידי לימפוציטים ציטוטוקסיים, ועיכבה את צמיחת הגידול.

הפעילות החיסונית האנטי גידולית הייתה בלתי תלויה בתאי T מסוג CD8+, אך תלויה בתאי T מסוג CD4+, תאי B ותאי הרג טבעיים (NK).

קולוניזציה של Hhep הביאה להשראת תאי T עזר פוליקולריים ספציפיים לחיידק (Hhep-specific T follicular helper - Tfh), ולעלייה במספר תאי Tfh במעי הגס. בנוסף, סיפקה הקולוניזציה תמיכה לתהליכי ההבשלה של מבנים לימפואידיים שלישוניים בסמוך לגידול שהיו חיוביים ל-Hhep.

תאי Tfh היו חיוניים לתהליכי הבקרה על הגידול המתווכים באמצעות Hhep, וכן להסננה החיסונית. יתר על כן, העברה מאמצת (adoptive transport) של תאי T מסוג CD4+ הספציפיים ל-Hhep לעכברי Bcl6fl/flCd4Cre חסרי תאי Tfh, הביאו להחזרת הפעילות החיסונית האנטי-גידולית.

מכך עולה כי השתלה של חיידקי מעיים אימונוגניים יכולה לקדם חסינות אנטי-גידולית הקשורה ל-Tfh במעי הגס, ולפתוח פתח לגישות חדשות לטיפול בסרטן המעי הגס והחלחולת.

מקור:

Overacre-Delgoffe, AE et al. Immunity. 2021 Dec 14;54(12):2812-2824.e4. doi: 10.1016/j.immuni.2021.11.003

נושאים קשורים:  מחקרים,  סרטן המעי הגס והחלחולת,  מיקרוביום,  פעילות חיסונית נוגדת גידולים
תגובות