• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
תיאור מקרה

תיאור מקרה: כאב לב או כאב בטן?

תיאור מקרה של מטופל עם דלקת חריפה של כיס המרה שבאה לידי ביטוי בברדיקרדיה והפרעות הולכה

אולטרסאונד בטן עליונה. אילוסטרציה

הסימן על שם קופ (Cope’s sign) הוא השם שניתן לקשר שבין ברדיקרדיה לתסמינים של דלקת בכיס המרה, שעלולה להתרחש עקב רפלקס וגאלי קרדיו-ביליארי. השינויים הקליניים והאלקטרוקרדיוגרפיים של ברדיקרדיה או של חסם הולכה לבבי מלא יכולים לחקות את ההתייצגות של תסמונת כלילית חריפה (ACS).

בכתב העת American Journal of Case Reports פורסם תיאור מקרה שמדגיש את האפשרות הייחודית שברדיקרדיה בחולים עם כאבי בטן ואבני מרה תתרחש עקב רפלקס זה.

המטופל, גבר בן 46 הסובל מהשמנת יתר, היפרליפידמיה ואבני מרה, התייצג עם כאבים בחזה המעוררים חשד לאיסכמיה לבבית. תוצאות הבדיקה האלקטרוקרדיוגרפית הראשונית (ECG) שנערכה למטופל היו תקינות, אך לאחר מכן התפתחו אצל החולה ברדיקרדיה וחסם הולכה עלייתי-חדרי מדרגה שנייה.

תוצאותיהן של בדיקות קרדיולוגיות נוספות שנערכו למטופל, כולל אקו-לב ובדיקת מאמץ פרמקולוגית, היו תקינות. בבדיקת אולטרסאונד של הבטן התגלתה דלקת חריפה של כיס המרה. המטופל עבר ניתוח לכריתת כיס המרה בגישה לפרוסקופית, שלאחריו חלפו הכאבים בחזה ובבדיקת ה-ECG נצפתה חזרה לקצב הסינוס הרגיל של המטופל.

לסיכום, דלקת חריפה של כיס המרה עשויה להתייצג באופן נדיר עם כאבים בחזה שאופייניים לבעיה לבבית, וכן עם שינויים ב-ECG עקב הפעלת רפלקס וגאלי קרדיו-ביליארי.

עקב התייצגות לא טיפוסית זו, מטופלים עוברים לעתים קרובות הליכים פולשניים בחיפוש אחרי אטיולוגיה לבבית שאינה קיימת, תוך סיכון להחמצת האבחנה של דלקת חריפה של כיס המרה. על כן, רופאים השוקלים אבחנה של תסמונת כלילית חריפה בחולים עם ברדיקרדיה, היפוך גלי T ועליית מקטע ST (במיוחד בלידים התחתונים), צריכים לכלול באבחנה המבדלת אפשרות של פתולוגיה בטנית, כגון דלקת חריפה של כיס המרה.

נושאים קשורים:  תסמונת כלילית חריפה,  דלקת חריפה של כיס המרה,  ברדיקרדיה,  הפרעות הולכה,  תיאור מקרה,  חדשות
תגובות