• יו"ר: פרופ' חיים שירין
  • מזכיר: ד"ר ליאור כ"ץ
  • גזבר: פרופ' ריפעת ספדי
  • חברי איגוד: ד"ר טובה רייניס, ד"ר מיכל אופנהיים, ד"ר נעים אבו-פרחה וד"ר לב ליכטנשטיין
חדשות

לא מפספסים את הפוליפ: בינה מלאכותית בבדיקת קולונוסקופיה

מערכת בינה מלאכותית ב"שיבא" מעלה את שיעור גילוי הפוליפים בכ-30% ואת הסיכוי לאבחון שלבים מוקדמים של סרטן המעי הגס

הדמיית פוליפ (אילוסטרציה)
הדמיית פוליפ (אילוסטרציה)

מערכת בינה מלאכותית ראשונה מסוגה בבתי החולים הציבוריים בישראל, המעלה את שיעור הגילוי של פוליפים בבדיקת קולונוסקופיה ובעקבות זאת גם את הסיכוי לאבחן שלבים מוקדמים של סרטן המעי הגס והחלחולת, הוכנסה לאחרונה לשימוש במכון הגסטרו של המרכז הרפואי שיבא בתל השומר.

סרטן המעי הגס והחלחולת הוא השני בשכיחותו בישראל. מדי שנה מאובחנים עם המחלה כ-150,000 איש בארה"ב וכ-3,200 איש בישראל.

ד"ר עידן לוי, רופא מומחה בכיר במכון לגסטרואנטרולוגיה, מנהל השירות לחדשנות אנדוסקופית בשיבא, מסביר כי "פוליפים הם גידולים שפירים שעשויים להתפתח בהמשך לגידול סרטני. בבדיקת קולונוסקופיה מאתרים ומסירים פוליפים אלה ובכך ניתן להוריד ב-60% את התמותה מסרטן המעי הגס ובכ-70% את שיעור סרטן המעי הגס המתקדם, בעיקר סרטן בחלק השמאלי של המעי הגס, הדיסטלי".

ד"ר עידן לוי, מנהל השירות לחדשנות אנדוסקופית ב"שיבא". "המערכת מאתרת את כל סוגי הפוליפים והוכחה סטטיסטית כמעלה את שיעורי הגילוי של פוליפים בגדלים שונים, בצורות שונות ובמיקומים שונים במעי". צילום: דוברות בית החולים

מערכת הבינה המלאכותית, שפותחה על ידי חברת GI genius, מסייעת לרופא שמבצע קולונוסקופיה לאתר פוליפים. המערכת סורקת את תמונת המסך במקביל לרופא בזמן אמת ויודעת באמצעות אלגוריתם חישובי לזהות תוך חלקיקי שנייה פוליפים במעי. כאשר היא מזהה פוליפ, המערכת "מדליקה" מיד ריבוע על המסך שמסמן לרופא את מיקום הפוליפ.  בכך היא מקטינה הסיכון ל"פספוס" על ידי הרופא ומעלה את שיעור גילוי הפוליפים בכ-30%.

לדברי ד"ר לוי, "בטווח מסוים, קיים יחס הפוך בין שיעור גילוי הפוליפים בקולונוסקופיה לבין היארעות סרטן המעי הגס. כלומר, ככל ששיעור גילוי הפוליפים עולה, כך היארעות סרטן המעי הגס יורדת. המערכת מאתרת את כל סוגי הפוליפים והוכחה סטטיסטית כמעלה את שיעורי הגילוי של פוליפים בגדלים שונים, בצורות שונות ובמיקומים שונים במעי. בטווח הארוך ייתכן כי תוכל להוריד עבור האוכלוסיה הנבדקת בעזרתה את הסיכון לחלות בסרטן המעי הגס".

פרופ' שומרון בן-חורין, מנהל המכון לגסטרואנטרולוגיה ב"שיבא": "ההחלטה הסופית האם ממצא הוא פוליפ שיש להסירו נשארת אך ורק של הרופא, אך המערכת מסייעת לרופא להגיע לאבחנה מדויקת. מדובר בבשורה של ממש לציבור בישראל, המהווה חלק מיישום חזון המהפכה הדיגיטלית ב'שיבא'".

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן המעי הגס,  ד"ר עידן לוי,  פרופ' שומרון בן-חורין
תגובות