• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מיקרוביוטה

איך מיקרוביוטה קשורה לבניית מערכת החיסון לכל החיים?

מחקר שהתפרסם ב-Gut הראה כי חשיפה מוקדמת בחיי היילוד ל-TNF שמופרש מהמיקרוביוטה חשובה להתפתחות תקינה של המערכת החיסונית

09.05.2021, 16:23

הפעלה של מנגנוני הגנה של מערכת החיסון כנגד פתוגנים הינה קריטית במיוחד בתקופת היילוד אשר הינה תקופה שמאופיינית בדרך כלל בתגובה אנטי-דלקתית ו-Tolerance. בוצע מחקר פרה-קליני שמטרתו הייתה לראות האם ישנם גורמים סביבתיים, כגון חשיפה למיקרוביוטה יכולה להשפיע על החיסונית של היילוד בשלבים מוקדמים בחיים. הם בדקו איך חשיפות סביבתיות משפיעות על התפתחות והתבגרות של פרהקורסורים של תאים דנדריטים מסוג precursor type 1י (conventional dendritic cells pre-cDC1), אשר בדרך כלל הינם בעלי אופי רגולטרי.

החוקרים בדקו את הפנוטיפים של תאי pre-cDC1 ואת שיעור הפרשת הציטוקינים בטחול של יילודים שנולדו מאימהות שקיבלו אנטיביוטיקה. תפקידם של TNF שמופרש מתאים מהשורה המיאלואידית  נבדקה in vivo וגם in vitro. בוצע ניתוח של רצפי ה-RNA מתאי pre-cDC1 ביילודים. כמו כן, תפקוד התגובה החיסונית של תאי T מסוג CD8 כנגד ליסטריה (Listeria Monocytogenes) נבדקה.

תוצאות המחקר הדגימו כי חשיפה ראשונית של היילוד בסמוך לאחר הלידה למיקרוביוטיה מעוררת הפרשה של TNF מתאים מונוציטיים ומאקרופאגים. החוקרים הראו כי הציטוקין הדלקתי, TNF, שמופרש מתאים מהשורה המיאלואידית הינה חשובה ביותר באתחול תהליך ההבשלה של תאים רגולטוריים מסוג pre-cDC1 ביילודים. TNF ממקור מיאלואידי משפיע על מסלולי-Catenin β ו-C1q, ומשנה את תהליכי המטבוליזם של חומצות שומן בתאי pre-cDC1 ביילוד. יתרה מזאת הם הראו שבמהלך זיהום בחיידק L. monocytogenes,יTNF המופרש מתאים מיאלואידים בעקבות חשיפה למיקרוביוטה מעודדים תא תאי pre-cDC1 לאתחל תגובה חיסונית תאית של תאי T מסוג CD8. זאת על ידי כך שתאי T מסוג CD8 משנים את היכולת שלהם להפריש אינטרלוקין 10 ו-12p40י(IL-10, IL-12p40).

מסקנת החוקרים היא שבעקבות התוצאות ניתן לתת דגש לתפקיד המיקרוביוטה בעידוד יצירת TNF אשר מאתחל את תהליכי ההתמיינות והבגרות הפונקציונלית של תאי טחול מסוג pre-cDC1 ביילוד. תוצאות אלו מסייעות לנו להבין יותר את התהליכים המקשרים בין המיקרוביוטה לבין תפקוד לקוי של מערכת החיסון, בשלבי תחילת החיים.

מקור: 

Köhler A, et al (2020) ”Very early-life exposure to microbiota-induced TNF drives the maturation of neonatal pre-cDC1”. Gut, March 2021; Vol. 70, Issue 3: p.511-521. dx.doi.org/10.1136/gutjnl-2019-319700

נושאים קשורים:  מיקרוביוטה,  תגובה חיסונית,  ציטוקינים,  TNF,  מחקרים
תגובות