• יו"ר: פרופ' חיים שירין
  • מזכיר: ד"ר ליאור כ"ץ
  • גזבר: פרופ' ריפעת ספדי
  • חברי איגוד: ד"ר טובה רייניס, ד"ר מיכל אופנהיים, ד"ר נעים אבו-פרחה וד"ר לב ליכטנשטיין
קוליטיס כיבית

מחקר קליני חדש: קנאביס רפואי מזן "ארז" הוכח כמפחית את כאבי הבטן אצל 90% מחולי הקוליטיס

מחקר מבוקר פלסבו מצא כי טיפול בקנאביס רפואי מזן "ארז" של חברת תיקון עולם - קנביט הביא לשיפור ניכר במספר מדדים בחולי קוליטיס כיבית | ד"ר תמנע נפתלי: "המחקר הוכיח כי קנאביס רפואי מקל מאוד על הסימפטומים הקשורים למחלת הקוליטיס"

תוצאות מחקר קליני  של המרכז הרפואי "מאיר" ותיקון עולם – קנביט המפורסמות בכתב העת הרפואי - PLOS ONE מעידות על ירידה משמעותית בסימפטומים מהם סובלים חולי קוליטיס כיבית.

טיפול במחלת הקוליטיס באמצעות הזן הידוע "ארז", משפר את איכות החיים של חולי קוליטיס. הטיפול הפחית אצל כ-90% מחברי הקבוצה הנחקרת את רמת כאב הבטן המאופיין כסימפטום מרכזי של המחלה.

82% מהמטופלים שנשארו בטיפול פעיל של שנה, לא הזדקקו לטיפול תרופתי בנוסף לקנאביס. השיפור כלל גם עליה בחשק המיני.

קוליטיס היא מחלת מעיים שהטיפול בה לא תמיד מצליח, כ-40% מהמטופלים עשויים שלא להגיב לטיפול קיים או לאבד תגובה, ומכאן הצורך במציאת טיפולים נוספים או משלימים.

המחקר (כפול סמיות מבוקר פלסבו) נועד לבחון את ההשפעה של טיפול בזן הקנאביס הרפואי "ארז" של חברת תיקון עולם-קנביט על חולי קוליטיס כיבית ולתאר את הבטיחות והיעילות של טיפול זה.

המחקר נערך ע"י ד"ר תמנע נפתלי והמחלקה הגסטרואנטרולוגית במרכז הרפואי מאיר וע"י החוקרת הראשית של תיקון עולם-קנביט, ליהי בר-לב שליידר, על חולי קוליטיס בגילאי 26-40.

הטיפול בקנאביס רפואי מזן ארז, כך נמצא במחקר שפורסם בכתב העת הרפואי החשוב PLOS ONE הפחית את רמת כאב הבטן, סימפטום עיקרי של המחלה, אצל כ-90% מהנבדקים בקבוצת הטיפול והוכיח ירידה בצריכת סטרואידים.

כמו כן, קבוצת הטיפול דיווחה על שיפור של כ-54% בממוצע בחומרת המחלה, כ-62% שיפור בפעילות המעיים ושיפור הנאמד בכ-27% באיכות החיים לעומת קבוצת הפלסבו שלא דיווחה על שינוי כלל.

בבדיקת הקולונסקופיה שנערכה לפני ואחרי הטיפול, נמצא כי חל שיפור משמעותי בחומרת המחלה וחלק מהנבדקים המטופלים אף הגיעו לרמיסיה, אולם ההבדל בין שתי הקבוצות לא היה מובהק.

מהמחקר עלה כי המטופלים בזן "ארז" אף דיווחו על עליה בחשק המיני לצד שיפור בתיאבון בריכוז ובכאב.

קוליטיס היא מחלת מעיים דלקתית כרונית המופיעה במעי הגס המלווה בכאב ודימום שעלול להוביל לחולשה ועייפות. ע"פ נתוני העמותה לתמיכה בחולי הקרוהן והקוליטיס הכיבית כיום יש כ-50,000 חולים במחלות מעיים כרוניות בישראל, מתוכם כ-2,500 ילדים וכ-10 מיליון חולים בעולם. המחלה מהווה בדרך כלל נטל אישי, חברתי וכלכלי משמעותי עקב השפעה על איכות החיים ותפקוד יומיומי. למרות התפתחות של טיפולים חדשים רבים בשנים האחרונות, עדיין קיים אחוז משמעותי של חולים אשר לא מגיבים לטיפולים אלה או מגיבים חלקית, מסיבה זו חולים רבים מחפשים אלטרנטיבה או טיפול משלים, ולא מעט משתמשים בקנביס להקלת הסימפטומים.

ד"ר תמנע נפתלי, מומחית לגסטרואנטרולוגיה, בית חולים מאיר: "שוב הטיפול בקנאביס רפואי לחולי גסטרו הוכיח עצמו כיעיל, אמנם לא מדובר בריפוי המחלה אך הנתונים בהחלט מעודדים. חולי קוליטיס סובלים בעיקר מכאבי בטן שעלולים להפריע להם בתפקוד היומיומי והמחקר שלנו הוכיח כי קנאביס רפואי מזן "ארז" מקל מאוד על הסימפטומים הקשורים למחלה לצד ירידה בצריכת התרופות".

ליהי בר-לב שליידר, החוקרת הראשית בתיקון עולם-קנביט: "כבר שנים רבות שאנו עדים ליעילות הטיפול במחלות מעיים באמצעות קנאביס רפואי, מחלות מעיים הן מההתוויות הראשונות שהוכרו לטיפול בקנאביס רפואי ע"י משרד הבריאות. זהו מחקר קליני מספר 16 שלנו שמתפרסם, מחקר זה מציג את בטיחותו ויעילותו הטיפולית של זן 'ארז' בהקלה סימפטומטית על מחלות מעיים שהטיפול הקונבנציונלי בהן כולל תופעות לוואי רבות".

מקור:

מחקר מבוקר פלסבו - מתן גליליות ארז לחולי קוליטיס כיבית

תמנע נפתלי1, ליהי בר-לב שליידר2, פביאנה בנימינוב1, פרד מ. קוניקוף1, שלי טרטקובר מטלון1, יהודה רינגל1.

1 המכון לגסטרואנטרולוגיה ומחלות הכבד, מרכז רפואי מאיר, כפר סבא בשיתוף פעולה עם הפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר, אוניברסיטת תל אביב, רמת אביב; 2תיקון עולם לקידום קנביס רפואי, תל אביב.

נושאים קשורים:  קוליטיס כיבית,  קנאביס רפואי,  מחקרים