• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
אי ספיקת כבד

מה הוא הביטוי הפנוטיפי של תסמונת אי ספיקת כבד בפעוטות 1 (LARS1)?

החוקרים הראו כי וריאנטים בשני האללים של LARS1 מובילים לתסמונת המאופיינת בעליות חוזרות של אנזימי כבד ועד לאירועי אנצפלופתיה, כמו גם בעיות במערכות הדם, העצבים והשרירים

03.12.2020, 18:20
בדיקת תפקוד הכבד (צילום: אילוסטרציה)

וריאנטים בשני האללים של LARS1, המקודד ל-leucyl-tRNA synthetase ציטוזולי, גורמים לתסמונת אי ספיקת כבד בפעוטות 1 (ILFS1 - infantile liver failure syndrome 1). מאז שהמחלה תוארה בשנת 2012, לא בוצעה אנליזה סיסטמית של הטווח הקליני של המחלה ושל הממצאים הגנטיים.

במחקר הבינלאומי, רב מרכזי הנוכחי השתתפו מטופלים עם וריאנטים בשני האללים של LARS1, כולל מטופלים שדווח עליהם בעבר ומטופלים חדשים. החוקרים בדקו את המאפיינים הקליניים וביצעו מבחנים תפקודיים בפיברובלסטים שנלקחו מאדם.

החוקרים אימתו 25 מטופלים מ-15 משפחות, כולל 12 מטופלים חדשים עם 8 וריאנטים שלא דווחו בעבר. הממצאים הקליניים הבולטים ביותר שזוהו היו עליות חוזרות באנזימי כבד עד לכשל כבדי ואירועי אנצפלופתיה, כאשר שניהם הופיעו לאחר מחלת חום. החוקרים מצאו גם כי השינויים שנצפו ב-MRIי(magnetic resonance image) בזמן האירוע של האנצפלופתיה יכלו להתאים גם לשבץ מטבולי.

תוצאות המחקר הראו גם כי פיגור בגדילה, אנמיה מיקרוציטית, איחור נוירו-התפתחותי, חולשת שרירים ופרכוסים הקשורים לזיהומים היו נפוצים בקרב המטופלים. כמו כן, נמצא כי הפעילות של אמינואצילציה (Aminoacylation) הייתה ירודה באופן מובהק בכל התאים של המטופלים שנבדקו במהלך העלאת טמפ' במבחנה (In vitro).

החוקרים הסיקו כי ILFS1 היא תסמונת המאופיינת בעליות חוזרות של אנזימי כבד עד לכשל כבדי, יחד עם בעיות בגדילה, במערכת הדם, העצבים והשריר. כמו כן, הם מצאו כי אירועי אנצפלופתיה המלווים בפרכוסים יכולים להופיע ללא קשר למשבר הכבדי ולהופיע יחד עם שבץ מטבולי.

מקור: 

Lenz, D. et al. (2020) Genetics in Medicine 22.

נושאים קשורים:  אי ספיקת כבד,  וריאנט,  עלייה באנזימי כבד,  אנצפלופתיה,  מחקרים
תגובות