• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
השמנת יתר

ניתוח "שרוול" לטיפול בהשמנה: מעקב של 5 שנים

מחקר זה מצא שניתוח שרוול הוא בטוח, ויש לשקול אותו כאמצעי לטיפול בהשמנה. כמו כן הטיפול בעל תוצאות ארוכות טווח של לפחות 5 שנים

ניתוח בריאטרי (צילום: שאטרסטוק)

הנטל ההולך וגובר של השמנת יתר כמחלה כרונית מחייב גישה רב-גונית לניהולה. בשנים האחרונות ישנה עלייה במספר הטיפולים האנדוסקופיים האפשריים לניהול המשקל, כאשר גסטרופלסטיקה של שרוול אנדוסקופי (ESG) מתגלה כאחת האפשרויות הטובות ביותר. היעילות לטווח הארוך של ESG לניהול השמנת יתר אינה ידועה.

מטרת מחקר זה היא להעריך את הבטיחות והיעילות ארוכת הטווח של ESG לטיפול בהשמנת יתר. מחקר זה הוא מחקר עוקבה פרוספקטיבי, המשתתפים עברו ESG במרכז אקדמי אחד. כל ההליכים בוצעו על ידי אותו רופא באנדוסקופיה טיפולית. כלל המטופלים במחקר היו עם אינדקס מסת גוף (BMI) של מעל ל-30 ק"ג/מ"ר (או מעל  ל-27 עם מחלות נלוות), ועברו ESG לטיפול בהשמנת יתר מאוגוסט 2013 עד אוגוסט 2019. מטופלים אלו היו במעקב של עד 5 שנים לאחר סיום הליך הטיפול בהם. התוצא העיקרי שנבדק היה ירידה במשקל 5 שנים לאחר סיום ההליך, זאת באמצעות חישוב אחוז ירידה במשקל הגוף הכולל (TBWL).

216 מטופלים (68% נשים) בגיל ממוצע של 46 ± 13 שנים, ו-BMI ממוצע של 39 ± 6 ק"ג/מ"ר עברו ESG. מתוך 216 המטופלים, 203 עברו מעקב של שנה, 96 עברו מעקב של 3 שנים ו-38 עברו מעקב של 5 שנים; שיעורי השלמת המעקב היו 70%, 71% ו -82%, בהתאמה. במעקב של 5 שנים, ממוצע TBWL היה 15.9% (רווח בר-סמך 95% 1.7-20.5, 1, רמת מובהקות< 0.001). כמו כן, 90% מהמטופלים שמרו על 5% ב-TBWL, ו-61% מהמטופלים שמרו על 10% TBWL. בקרב המטופלים, היה שיעור כולל של 1.3% תופעות לוואי מתונות, ללא תופעות לוואי חמורות או קטלניות.

מחקר זה מצביע על כך ש-ESG בטוח ויעיל לטיפול בהשמנת יתר, עם תוצאות עמידות לטווח ארוך של לפחות 5 שנים לאחר ההליך. יש להתייחס להליך זה כאופציה אמינה לטיפול בהשמנת יתר.

מקור:

Sharaiha R. Z. Et al. (2020) Clinical Gastroenterology and Hepatology: published online

נושאים קשורים:  השמנת יתר,  ניתוח שרוול,  אנדוסקופיה,  מחקרים
תגובות