• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
מחקרים

בטיחות טדגלוטייד (Tetuglutide) במטופלים עם כשל אינטסטינלי כתוצאה מתסמונת מעי קצר

אנליזת בטיחות משולבת מארבעה מחקרים קליניים פרוספקטיביים בדקה את תופעות הלוואי של טדגלוטייד במטופלים עם תסמונת מעי קצר שגרמה לכשל אינטסטינלי.

הדמית המעי (צילום: אילוסטרציה)
הדמית המעי (צילום: אילוסטרציה)

מספר מחקרים קליניים הדגימו כי טדגלוטייד מפחיתה תמיכה פראנטרלית תוך שמירה על פרופיל בטיחות עקבי במטופלים עם תסמונת מעי קצר אשר גרמה לכשל אינטסטינלי
(short bowel syndrome-associated intestinal failure-SBS-IF). מטרת מחקר זה היתה להעריך את תופעות הלוואי הכרוכות בטיפול על ידי ביצוע אנליזת בטיחות משולבת המתבססת על מספר מחקרים קליניים.
החוקרים שילבו נתוני בטיחות על פני עד 2.5 שנות מעקב מארבעה מחקרים קליניים פרוספקטיביים. תופעות לוואי הוערכו בקבוצות מטופלים שונות לפי סוג הטיפול שניתן בכל מחקר ובריבוד לסיבה ל-SBS-IF, אנטומיית המעי ונפח התמיכה הפראנטרלית. זמן החשיפה הכולל לטדגלוטייד היה 222 שנות אדם.
החוקרים מצאו כי בכל הקבוצות, ברוב המטופלים, תופעות לוואי היו קלות-בינוניות בחומרתן והתרחשו בשיעורים דומים בקבוצות הטדגלוטייד ובקבוצות הביקורת שקיבלו טיפול אינבו.
מספר תופעות לוואי גסטרואינטסיטינליות נפוצות ובכלל זה כאבי בטן, בחילות ונפיחות בטנית דווחו לעתים קרובות יותר בתחילת הטיפול ותדירותן ירדה עם הזמן. פחות תופעות לוואי גסטרואינטסטינליות דווחו במטופלים עם אטיולוגיות ווסקולריות ל-SBS-IF ובמטופלים בהם רוב המעי הגס היה שמור לעומת קבוצות אחרות.
תופעות הלוואי הקשורות בטיפול אשר היו נפוצות יותר בכל תת הקבוצות שקיבלו טדגלוטייד לעומת קבוצות האינבו היו נפיחות בטנית וסיבוכי סטומה.
החוקרים מסכמים כי לטדגלוטייד פרופיל בטיחות במבוגרים דומה לזה שהודגם במחקרים קודמים ולא זוהו סוגיות בטיחות חדשות. תופעות הלוואי הנפוצות ביותר היו גסטרואינטסטינליות והדבר אינו מפתיע לאור מחלת הבסיס של המשתתפים וההשפעה האינטסטינוטרופית של טדגלוטייד.

Pape, U. et al. (2020) Therapeutic Advances in Gastroenterology. 13, 1
המידע מוגש מטעם חברת ניאופרם
530-Jul-2020

נושאים קשורים:  טדגלוטייד,  מעי קצר,  כשל גסטרואינטסטינלי,  בטיחות,  Teduglutide,  short bowel,  intestinal failure,  safety
תגובות