• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
קורונה בישראל

מסתמן: מרפאות החוץ והמכונים בקהילה ובבתי החולים ייפתחו בהדרגה מ-1 במאי

במשרד הבריאות שוקלים לחדש את פעילויות המרפאות בבתי החולים אך עדיין להגביל פרוצדורות עם סיכון גבוה להדבקה בנגיף הקורונה | עם חידוש הפעילות צפויים עומס כבד וזמני המתנה ארוכים לטיפולים וניתוחים

רופא משפחה עוטה מסיכה. אילוסטרציה

במשרד הבריאות מתקיימת בימים האחרונים התייעצות עם מומחים שונים לקראת אפשרות לפיה החל מראשית מאי אפשר יהיה, כנראה בהדרגה, לחדש את פעילויות מרפאות החוץ בבתי החולים. כך דווח אמש (ב') בחדשות ערוץ 12.

בתי החולים הפסיקו לפני כשישה שבועות את כל הפעילות הרפואית שאיננה דחופה לרבות ניתוחים אלקטיביים, טיפולי פוריות, בדיקות הדמיה וייעוץ.

על פי התכנית, כך דווח, בשלב הראשון ייפתחו מרפאות החוץ והמכונים שאליהם מופנים חולים לאחר התייעצויות עם רופאים מומחים באמצעות טופס 17. אלו יהיו: מרפאות עיניים, מרפאות כירורגיות, מרפאות עור, מרפאות אף אוזן גרון, בדיקות הדמיה, מכון גסטרו, מכוני הלב.

ניתוחים שאינם דחופים וטיפולי פוריות לנשים והפריה חוץ גופית לא יחזרו לפעילות בשלב הראשון מאחר שיש בהם סיכוני הדבקה גבוהים יותר.

על פי נתונים שמתפרסמים הבוקר (ג') ב"ידיעות אחרונות", ב"איכילוב" נדחו כשני שלישים מהניתוחים שנועדו להתקיים בחודשיים האחרונים. בבתי החולים של שירותי בריאות כללית חלה ירידה של 43% בביקורי מטופלים במחלקות רפואה דחופה, נרשמה ירידה ב-30% באבחנות במיון הקשורות בשבץ מוח ו-31% באבחנות הקשורות בקרדיולוגיה. ב"שיבא" ירד מספר הניתוחים האורתופדיים ב-15%, בניתוחי כף רגל וקרסול חלה ירידה בכ-50%.

גם על פי נתוני שירותי בריאות כללית, מאז משבר הקורונה בישראל חלה ירידה של 35%-30% בפניות לרופאי משפחה וגם לרופאים מקצועיים במרפאות הקהילה כיוון שמבוטחים חששו להגיע אליהן.

המשנה למנכ"ל "שיבא", פרופ' ארנון אפק, התריע בשבוע שעבר במכתב לראש חטיבת רפואה במשרד הבריאות, ד"ר ורד עזרא, כי הירידה בהיקף ניתוחים אלה עלולה לגרום לנכות קשה. הוא הזהיר מפני ההשלכות שיהיו לכך בעתיד. "אם למשל ידחו לאורך זמן ניתוחי קולונוסקופיה", אמר פרופ' אפק, "מטופלים שנועדו לעבור אותם עלולים לפתח סרטן מעי הגס".

פרופ' אפק צופה שכאשר תחודש הפעילות המלאה בבתי החולים יוטל עליהם עומס כבד וזמן ההמתנה לתורים לטיפולים וניתוחים שונים יתארך. בתי החולים יידרשו, להערכתו, להרחיב את שעות הפעילות אבל המדינה תצטרך להעמיד את המשאבים לכך כולל תוספת תקנים לרופאים ולאחיות.

נושאים קשורים:  נגיף הקורונה,  מרפאות חוץ,  בתי חולים,  חדשות,  קורונה,  ניתוחים,  פרופ' ארנון אפק
תגובות