• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

זן של E Coli שמצוי במעי עלול להגביר סיכוי לסרטן המעי

לראשונה נראה דפוס פעולה מובהק של נזק בדנ"א במקרה של סרטן מעי הנגרם על ידי חיידק שחי במעי | הזן המסוכן שעליו התמקד המחקר מוצג ב-5% מבני האדם

הדמיית חיידק אי-קולי. על ידי מתן פבימיצין לווריד שלוש פעמים ביום, הצליחו החוקרים להפחית את כמות החיידקים העמידים לתרופות ברקמות הטחול, שלפוחית השתן, הכבד והכליות לרמות טרום זיהום (אילוסטרציה)

זן מסוים בקבוצת חיידקי מעי שכיחים עלול להגביר סיכוי של אדם לפתח סרטן מעי. כך נמצא במחקר שפורסם בסוף השבוע שעבר ב-Nature. צוות המחקר כלל חוקרים מהולנד, מבריטניה ומארה"ב. הם השתמשו בעבודה זו בכמות קטנה של תאי מעי, גידלו אותם במעבדה ובדקו את אפקט הטוקסיות על תאי המעי. בהמשך השוו את מימדי הנזק שנראו בדגימות שנלקחו מיותר מ-5,000 חולי סרטן המעי. נמצאו בהן דפוסים זהים של נזקי דנ"א בכ-5% מהדגימות.

החיידק ש"סומן" במחקר, דיווחו עורכי המחקר, הוא זן מסוים של E.Coli – זיהום די שכיח המוצג על פי הערכות בכ-20% מהאוכלוסיה, בעוד שהזן המסוכן שעליו התמקד המחקר מוצג ב-5% מבני האדם. זן החיידק הזה משחרר טוקסין שעלול להזיק לתאי המעי ובכך קיים פוטנציאל להפוך עם הזמן את התאים שניזוקו לממאירים.

מומחים עדיין אינם יכולים להצביע כמה מבין האנשים המאובחנים מדי שנה כחולי סרטן המעי אכן קשורים לאותו זן מסוים של חיידק ה-E.Coli הגורם להיותו כה רעיל (Toxin colibactin). במדינות מערביות לא מעטות שיעור המקרים של סרטן המעי, במיוחד בקרב בגירים צעירים, מצוי בשנים האחרונות במגמת עלייה.

אין זה מקרה ראשון של זיהום שמקושר לסרטן. גם HPV הוא נגיף שגורם לסרטן צוואר הרחם ו-זיהום H pylori נקשר עם סרטן קיבה.

אחד ממחברי דו"ח המחקר, פרופ' הנס קלברס (Clevers) ממכון הוברכט (Hubrecht) בהולנד, סבור כי אנטיביוטיקה שכיחה עשויה לחסל את החיידק המסוכן. "זו הפעם הראשונה", אמר, "שראינו דפוס פעולה מובהק של נזק בדנ"א במקרה של סרטן מעי הנגרם על ידי חיידק שחי במעי שלנו. לא מן הנמנע שעוד סוגים של חיידקי מעי גורמים מסיבות שונות לנזקים אחרים או דומים".

פרופ' קלברס טוען כי גם טיפולי פרוביוטיקה שמכילים אותו זן של E.Coli בשם Nissle 1917 עלולים להיות בעלי פוטנציאל נזקי, אלא שזה איננו קיים במשקאות יוגורט שנמכרים בסופרמרקטים.

נושאים קשורים:  אי קולי,  סרטן המעי,  E. coli,  מחקר,  חדשות,  חיידקי מעיים
תגובות