• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

תרופות נגד צרבת עלולות לפגוע בתפקוד הקוגניטיבי של מחלימות מסרטן השד

מחקר אמריקאי גילה: תרופות ממשפחת PPI עלולות להשפיע לרעה על התפקוד הקוגניטיבי ולפגוע בריכוז ובאיכות החיים של נשים שהחלימו מסרטן השד

אישה הסובלת מצרבת. אילוסטרציה

תרופות נוגדות צרבת עלולות לפגוע בתפקוד הקוגניטיבי של מחלימות מסרטן השד, כך עלה ממחקר שבוצע באוניברסיטת המדינה של אוהיו, ארה"ב ופורסם לפני כשבועיים ב-Journal of Cancer Survivorship.

החוקרים בדקו את ההשפעה של תרופות ממשפחת PPI - מעכבי משאבות פרוטונים - נגד צרבת הנגרמת מריפלוקס (החזר) חומצי קיבתי-ושטי על התפקוד הקוגניטיבי של נשים שהחלימו מסרטן שד לא גרורתי. תרופות אלו ניתנות לעיתים במהלך הטיפול בחולות כדי להקל על בעיות במערכת העיכול ולמנוע נזק לדופן הקיבה בעת הטיפול.

לצורך העבודה נאספו נתונים לגבי 551 נשים המחלימות מסרטן שד שנטלו חלק בשלושה מחקרים קודמים. הן נתבקשו להשיב על שאלון בנוגע לשימוש בתרופות ה-PPI ולתפקודן הקוגניטיבי. 88 ממשתתפות המחקרים דיווחו על שימוש בתרופות אלו; כשני שלישים מהן דיווחו על שימוש בתרופות בתקופה שבין שישה חודשים לשנתיים. הנבדקות דירגו את תפקודן הקוגניטיבי מנמוך לגבוה ואת תופעות הלוואי הקשורות לכך (בעיות ריכוז, זיכרון וכדומה) לפני הטיפולים במחלתן ועד ארבע שנים לאחר סיומם.

התוצאות הראו: הנשים שהשתמשו בתרופות מסוג PPI דיווחו על בעיות ריכוז חמורות יותר בשיעור של 29%-20% בממוצע, בהשוואה ללא משתמשות. לא נרשמו הבדלים בבעיות זיכרון שדווחו על ידי המשתמשות והלא משתמשות.

במחקר השלישי שבו נטלו חלק 21 משתמשות ו-121 לא משתמשות, הנשים שצרכו תרופות PPI דיווחו על ירידה כללית בתפקודן הקוגניטיבי ועל ירידה באיכות החיים שלהן כתוצאה מכך.

מסקנת החוקרים: תרופות ממשפחת PPI עלולות להשפיע לרעה על התפקוד הקוגניטיבי ולפגוע בריכוז ובאיכות החיים של נשים שהחלימו מסרטן השד.

(הידיעה באדיבות האגודה למלחמה בסרטן)

נושאים קשורים:  צרבת,  ריפלוקס,  קוגניציה,  חדשות,  מחקר,  תרופות נוגדות צרבת,  סרטן שד