• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
קוליטיס כיבית

מה אופן השימוש היעיל ביותר בקולונוסקופיה לצרכי מעקב בקרב מטופלים עם קוליטיס כיבית?

החוקרים הצליחו לזהות גורמי סיכון להתפתחות של סרטן המעי הגס והרקטום בשלב מוקדם אצל מטופלים עם קוליטיס כיבית ועל בסיס המידע הם הציעו המלצות לביצוע מעקב באמצעות קולונוסקופיה

בדיקת קולונוסקופיה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. לא מאריכה חיים (צילום: אילוסטרציה)

מטרת המחקר הנוכחי הייתה לבדוק את היעילות של קולונוסקופיה לצרכי מעקב (SC – surveillance colonoscopy) ולהביא למקסימום את השימוש בה באמצעות הערכה של מקרי כריתה בעקבות סרטן המעי הגס והרקטום (CRC – colorectal cancer) ודיספלזיה כתוצאה מקוליטיס כיבית (UC – ulcerative colitis).

החוקרים סקרו באופן רטרוספקטיבי מידע קליני פתולוגי לגבי 406 (238 עם CRC ו-168 עם דיספלזיה) מטופלים אשר עברו כריתה ניתוחים במוסדות המתמחים ב-UC. החוקרים השוו את שיעורי ההישרדות הכוללת (OS – overall survival) בין מטופלים שעברו SC למטופלים שלא עברו SC. בנוסף, החוקרים זיהוי את ההיארעות ואת גורמי הסיכון הקשורים להופעת מוקדמת של CRC (תוך פחות משמונה שנים מאבחון ה-UC). כמו כן, החוקרים בדקו את דפוס הפיזור של CRC.

תוצאות המחקר הראו כי מטופלים בקבוצה שלא עברו SC אובחנו עם סרטן בשלבים מאוחרים יותר באופן מובהק בהשוואה למטופלים מקבוצת ה-SCי(P< 0.001). בנוסף, מטופלים מקבוצת ה-SC הציגו OS טוב יותר באופן מובהק בהשוואה למטופלים מהקבוצה ללא ה-SCי(OS לחמש שנים: 89% בהשוואה ל-70%; מבחן log-rank:יP= 0.001).י17% מהמטופלים פיתחו CRC תוך 8 שנים מאבחון ה-UC.

החוקרים מצאו כי גיל הופעת ה-UC מהווה גורם סיכון ומנבא טוב את ההופעה של CRC מוקדם (תוך פחות מ-8 שנים) (P< 0.01 ; AUC: 0.85). האזור הנפוץ ביותר בו הופיעו גידולי CRC היה הרקטום (51%) והמעי הסיגמואידלי (20%). בנוסף, ב-16% מהמטופלים זוהה CRC במספר מקומות בו זמנית.

המסקנות של החוקרים היו כי קולונוסקופיה לצרכי מעקב הייתה יעילה ושיפרה את ה-OS בקרב מטופלים עם UC. ההמלצות שלהם היו כי מטופלים עם הופעה מאוחרת של UC (אחרי גיל 40) צריכים לעבור SC מוקדם יותר בגלל היארעות גבוהה של CRC בטווח של עד 8 שנים מתחילת המחלה. בנוסף, החוקרים הסיקו כי המקומות הנפוצים ביותר להופעת גידולים אצל מטופלים אלה הם הרקטום והמעי הסיגמואידלי.

מקור: 

Keisuke, H. et al. (2019) American Journal of Gastroenterology 114,3.

נושאים קשורים:  קוליטיס כיבית,  קולונוסקופיה,  דיספלזיה,  מחקרים,  סרטן המעי הגס והחלחולת
תגובות