• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
כנס ה-ECCO

סטלרה יעילה ובטוחה לחולי קרוהן שנכשלו על תרופות ביולוגיות

תוצאות מחקרים שהוצגו בכנס האירופאי השנתי לקרוהן וקוליטיס

מחלת קרוהן (צילום: אילוסטרציה)
מחלת קרוהן (צילום: אילוסטרציה)

מאת ד"ר אריאלה שטרית, מנהלת יחידת IBD MOM בבית החולים שערי צדק בירושלים וחברה בחוג הארצי למחלות מעי דלקתיות.

בתחילת מרץ 2019 התקיים בקופנהגן כנס ה-ECCO, בהשתתפות אלפי רופאים גסטרואנטרולוגים מישראל ומרחבי העולם. מאמר זה מסכם מספר פרסומים המציגים נתונים המתייחסים לניסיון הנצבר, real-world, עם סטלרה בחולי קרוהן.

סטלרה [אוסטקינומאב (UST)] הינו נוגדן מונוקלונלי מסוג IgG1 הנקשר לתת היחידה P40 המשותפת לשני הציטוקינים מעודדי הדלקת IL-12 ו-IL-23 ובכך מעכב את פעילותם. טיפול זה אושר בישראל למחלת קרוהן בשנת 2017. החל מ-2018 סטלרה מוכללת בסל כטיפול קו שני, לאחר כשל של תרופה ביולוגית אחת. התרופה ניתנת במנה אחת תוך ורידית מותאמת משקל. לאחר 8 שבועות מתן של 90 מ"ג תת עורית ואחריה כל 12 שבועות עם אפשרות לכל 8 שבועות בהתאם לשיקול הקליני.

קבוצה מישראל[1] הציגה מחקר רב מרכזי רטרוספקטיבי המסכם תוצאות מעקב של 24 שבועות ב-108 חולים. כל החולים למעט אחד נחשפו לפחות לתרופה ביולוגית אחת טרם התחלת הטיפול ו-80% מהם נחשפו לשתי תרופות ביולוגיות לפחות. 36% מהחולים השיגו תגובה קלינית טובה בשבוע 24 ו-22% השיגו רמיסיה ללא סטרואידים. ל-18 חולים היו ת"ל לאורך תקופת המעקב שהיו קלות וכללו: חולשה, החמרה בכאבי פרקים, פריחות בעור. רק ארבעה מהם נאלצו להפסיק התרופה בשל כך.

פרסום נוסף[2] (BioLAP) רטרוספקטיבי, הציג איסוף נתונים רב מרכזי שבדק את יעילות התרופה במחלה פריאנלית הקשורה במחלת קרוהן. נאספו 207 חולים עם משך מעקב ממוצע של 66 שבועות. כ-99% מתוכם נכשלו על לפחות תרופה ביולוגית אחת. כמו כן, ממוצע ההתערבויות הניתוחיות לצורך טיפול במחלה הפריאנלית בקבוצה זו היה 2.8. במטופלים שהיו עם מחלה פריאנלית פעילה בתחילת המחקר, 60% מתוכם עברו הכנסת נקז מסוג סטון והושגה הצלחה טיפולית עם UST ב-38% מהמטופלים. מתוך המטופלים עם הסטון, 33% מתוכם הושגה אבלציה מוצלחת של נקז הסטון במהלך תקופת המעקב. המחלה הפריאנלית חזרה להיות פעילה ב22% מהמטופלים, כאשר 13% מהם נזקקו להתערבות כירורגית או תרופתית אחרת.

פרסום בלגי רטרוספקטיבי[3] הציג מעקב של שנה ב-168 מטופלים עם מחלת קרוהן קשה ועמידה במספר מרכזים. מעקב זה בדק את יעילות הטיפול. ב-42% מהמטופלים הושגה תגובה קלינית טובה וב-36% הפוגה קלינית מלאה בתום שנת המעקב. ברבע מהחולים הושגה גם הפוגה ביוכימית עם נורמליזציה של ערכי ה-CRP. תופעות לוואי קלות דווחו ב-11 מטופלים, העיקרית שבהן היתה החמרה של כאבי פרקים.

פרסום מעקב רטרוספקטיבי ספרדי רב מרכזי גדול (305 מטופלים)[4] הציג 47% הפוגה קלינית בשבוע 8 ו-58% בשבוע 14. הפוגה ביוכימית הושגה בכ-40% מהמטופלים בשתי נקודות זמן אלו. בכ-12% מהמטופלים נצפו תופעות לוואי דומות לאלו שהוצגו בעבודות דלעיל.

לסיכום, על פי עבודות אלו ועבודות רבות נוספות שבהן נכללו מטופלים מורכבים ועמידים לטיפול, נראה כי לסטלרה יעילות טיפולית טובה יחד עם פרופיל בטיחות גבוה והיא מהווה אלטרנטיבה טיפולית חשובה באותם מטופלים שנכשלו על תרופות ביולוגיות. מטופלים עם מחלה פריאנלית, המהווה הסיבה העיקרית לפגיעה משמעותית באיכות החיים, הראו כי ישנה יעילות טיפולית[2]. התרופה נמצאה יעילה גם לטיפול בביטויים חוץ מעיים כדוגמת פסוריאטיק ארטיטיס ופסוריאזיס[5] ומתוות אליהם.

עדיין כמובן דרושות עבודות עם מעקב ארוך טווח המתפרס על מספר שנים כדי להעריך אחוזי אובדן תגובה ראשוני ומשני עם הבנה מקיפה יותר של בחירת המטופלים המתאימים ביותר לטיפול זה והיכולת שלנו לאופטימיזציה של הטיפול.

מקורות:

1. Effectiveness and safety of Ustekinumab for induction of remission in patients with Crohn's disease: a multi-center Israeli study. Bar-Gil Shitrit. A et al. P571 ECCO 19

2. Efficacy of Ustekinumab in perianal Crohn’s disease: the BioLAP multi-center observational study. Biron et al. ECCO 19 DOP74

3. Long-term clinical efficacy of Ustekinumab in refractory Crohn’s Disease: A multi-center Belgian cohort study. Liefferinckx. C et al. DOP033 ECCO2019

4. Real-world short-term effectiveness of Ustekinumab in Crohn’s disease: Results from the ENEIDA Registry. Iborra et al. P505 ECCO 2019

5. Real-life effectiveness of Ustekinumab in inflammatory bowel disease patients with concomitant psoriasis or psoriatic arthritis: an IG-IBD study. Pugliese et al. P541 ECCO2019

6. Stelara PI as approved by the Israeli MoH.

למידע מלא על התכשיר (כולל תופעות לוואי ואינדיקציות נוספות) יש לעיין בעלון הרופא המאושר ע"י משרד הבריאות.

A Division of J-C Health Care Ltd, Shefayim 6099000 Tel. +972-9-9591111, Fax. +972-9-9583636

נושאים קשורים:  סטלרה,  אוסטקינומאב,  מחקרים,  מחלת קרוהן