• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
אי סבילות תנוחתית

אילו בדיקות אבחנתיות יכולות להועיל בהערכה של צעירים עם אי סבילות תנוחתית?

החוקרים מצאו כי מנומטריה אנטרו-דאודונלית ומבחן טילט הם הכלים האבחנתיים היעילים ביותר לצורך הערכה של מתבגרים ומבוגרים צעירים עם אי סבילות תנוחתית ותסמינים במערכת העיכול

כאבי בטן (צילום: אילוסטרציה)
כאבי בטן (צילום: אילוסטרציה)

המחקר הנוכחי בחן את השימוש בכלים אבחנתיים הקשורים למערכת העיכול בהערכה של מטופלים עם אי סבילות תנוחתית (orthostatic intolerance).

החוקרים השתמשו במידע מתוך רשומות רפואיות של 103 ילדים ומבוגרים צעירים עם אי סבילות תנוחתית ותסמינים הקשורים במערכת העיכול. כל המטופלים שנכללו במחקר עברו מנומטריה אנטרו-דאודונלית בשילוב עם בדיקת טילט (tilt table test), בדיקות אוטונומיות ואנדוסקופיה של דרכי העיכול העליונות (EGD – esophagogastroduodenoscopy). בנוסף, 81 מטופלים עברו גם תבחין ריקון קיבה (GES – gastric emptying study).

חציון הגיל של המשתתפים במחקר היה 17 שנים (טווח בין רבעוני: 15-19 שנים) עם רוב של נשים (יחס נשים: גברים, 3:1). כפי שהחוקרים ציפו, מבחן טילט היה לא תקין בקרב כל המשתתפים. המנומטריה האנטרו-דאודונלית הייתה לא תקינה בקרב 83 מתוך 103 מהמשתתפים (81%) והראתה חוסר תנועתיות נוירוגנית אצל 50%, רומינציה (העלאת גרה) אצל 20% ורגישות ויסצרלית מוגברת לגירוי (hyperalgesia) אצל 10%. תוצאות ה-GES היו לא תקינות בקרב 23 מתוך 81 משתתפים (28.4%), כאשר במרבית המקרים (21 מתוך 23) היה מדובר ב-GES מאוחר.

אף אחת מהתוצאות של תבחין טילט או של המבחנים האוטונומיים ניבאו מנומטריה או GES לא תקינים. בנוסף, ניתוח של ביופסיות EGD חשפו דלקת וושט (esophagitis) ו/או דלקת קיבה (gastritis) לא ספציפיות אצל 16 מטופלים (15%).

החוקרים הסיקו שמנומטריה אנטרו-דאודונלית ומבחן טילט היו המבחנים הכי מועילים בקרב מתבגרים ומבוגרים צעירים עם אי סבילות תנוחתית ותסמינים במערכת העיכול. בנוסף, הם הסיקו כי GES ו-EGD נתנו מידע מוגבל. כמו כן, נמצא כי תסמינים במערכת העיכול קשורים יותר לאטיולוגיות תפקודיות מאשר לאטיולוגיות הקשורות לרירית או למרכיב אורגני, מה שעשוי להצביע על מגבלה בשימוש באנדוסקופיה בלבד לצורך הערכת מטופלים עם אי סבילות תנוחתית ותסמינים במערכת העיכול.

מקור: 

Zhang, L.N. et al. (2019) The Journal of Pediatrics 205.

נושאים קשורים:  אי סבילות תנוחתית,  תסמינים במערכת העיכול,  מנומטריה,  מבחן טילט,  אנדוסקופיה,  מחקרים
תגובות