• יו"ר: פרופ' חיים שירין
  • מזכיר: ד"ר ליאור כ"ץ
  • גזבר: פרופ' ריפעת ספדי
  • חברי איגוד: ד"ר טובה רייניס, ד"ר מיכל אופנהיים, ד"ר נעים אבו-פרחה וד"ר לב ליכטנשטיין
פודקאסט

"טיפול בתאי גזע התגלה כיעיל בטיפול בפיסטולות פריאנליות"

דיון מולטידיציפלינרי ב-Doctalk. ד"ר ניצן מהרשק: "במחקרים הצליחו להגיע להפוגה מלאה בכ-56% מהמטופלים". ד"ר חגית טולצ'ינסקי: "המטרה - הורדת דלקת מקומית, חידוש הרקמה וסגירת הפיסטולה". האזינו לתכנית המלאה

27.02.2019, 17:00

פרופ' חגית טולצ'ינסקי, מנהלת היחידה לכירורגיה של הקולון והרקטום, וד"ר ניצן מהרשק, מנהל היחידה למחלות מעי דלקתיות במרכז הרפואי ת"א ע"ש סוראסקי, התארחו ב-Doctalk לדיון מולטידיציפילנרי בנושא מחלות מעי דלקתיות בכלל, ופיסטולות פריאנליות בחולי קרוהן בפרט.

"התערבות כירורגית תיעשה לאחר שאנו מוודאים שהמחלה 'שקטה', כלומר ללא דלקת ברקטום, ולאחר שקיבלתי אישור מהגסטרואנטרולוג. אז אנו יכולים לעבור לשיטות טיפול שונות" אמרה פרופ' טולצ'ינסקי, שייצגה את הצד הכירורגי בדיון, "אחת מהן היא הזרקת תאי גזע מזנכימליים לתוך התעלה במטרה להוריד את הדלקת המקומית, לחדש את הרקמה ולסגור את הפיסטולה".

"מדובר במחקר שהתחיל בספרד, בו בודדו תאי גזע משומן בטני" הוסיף ד"ר מהרשק מהצד הגסטרואנטרולוגי, "מבחינה אימונית הם לא עוברים דחייה ע"י המערכת והם יכולים לעשות מודולציה של מערכת החיסון - תאי T ועוד. אמנם אנחנו עוד לא מבינים עד הסוף איך עובד המנגנון, אבל התוצאות כבר משכנעות".

"במחקר שהתקיים גם הוא בספרד, מצאו שהטיפולים הללו יעילים יותר מטיפול פלסבו" המשיך ד"ר מהרשק, "מצליחים להגיע להפוגה מלאה אחרי שנה בכ-56% מהמטופלים. חשוב להגיד שזה היה מעין 'טיפול נוסף' לטיפול הקונבנציונלי, וקבוצת המחקר הייתה ללא מחלה פעילה באזור הרקטום, ועדיין הראו שהפוגה מלאה אכן מתקיימת - ללא הפרשות, ללא מחלה פעילה".

הדיון עסק במערכת השיקולים שמלווה את הטיפול במחלת קרוהן ובפיסטולות פריאנליות, שיתוף הפעולה בין גסטרואנטרולוג לכירורג, סיפורי מקרה מעניינים, דילמות אפשריות ועוד.

ובפינה המשפטית שחוזרת אלינו לאחר פגרה קצרה - ד"ר עדי ניב יגודה, עו"ד מומחה למשפט רפואי, על המתח בין זכותו של המטופל לחוות דעת שניה לבין התנהלותו המקצועית של הצוות הרפואי.

לו"ז האזנה:

6:13 פיסטולה - שכיחות, סטטיסטיקה וסוגים

10:57 טיפולים תרופתיים

15:00 התערבות כירורגית - מתי?

22:14 דילמות טיפוליות

29:28 סיפור מקרה

31:30 מחקרים עתידיים בתחום

42:53 הפינה המשפטית - זכות המטופל לחוות דעת שניה

האזנה נעימה!
לכל הפרקים של Doctalk

הפרק בחסות חברת טקדה

התכנית הוקלטה באולפני SPS

נושאים קשורים:  פודקאסט,  פיסטולות פריאנליות,  פיסטולה,  מחלקת קרוהן,  קרוהן,  ד"ר ניצן מהרשק,  פרופ' חגית טולצ'ינסקי