• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
הודעות האיגוד

השימוש בפיקוסאלקס כהכנה לקולונוסקופיה: הודעת האיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד

הודעת האיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד על רקע מספר דיווחים על הפרעות שונות בריכוז המלחים נתרן ואשלגן בדם כתוצאה משימוש בתכשיר

קולונסקופיה, סיגמואידוסקופיה (צילום: אילוסטרציה)

לאחרונה פרסם משרד הבריאות הנחיות עדכניות למתן התרופה הפופולרית פיקוסאלקס כהכנה לניקוי המעי לפני בדיקת קולונוסקופיה  וקולונוסקופיה וירטואלית (ראו קובץ מצורף).

זאת על רקע מספר דיווחים על הפרעות שונות בריכוז המלחים נתרן ואשלגן בדם כתוצאה משימוש בתכשיר. הפרעות אלו עלולות לגרום להקאות, פגיעה כלייתית ופגיעות נוספות. מקרה אחד אף הסתיים בתמותה, אך על פי הודעת משרד הבריאות אין בידו מספיק נתונים על מנת לקבוע קשר סיבתי לתכשיר.

חשוב לציין כי התכשיר נמצא בשימוש נרחב בארץ ובעולם. עד כה נמכרו בעולם כ 50 מיליון יחידות. בארץ נמכרות כ-150,000 יחידות בשנה. סך כל הדיווחים במאגרי המידע הרפואיים מראה על כ-60 מקרים מדווחים של הפרעות שונות, כך שעל פי הנתונים ברוב המקרים מדובר בתכשיר בטוח  לשימוש.

שלב חשוב של בטיחות בשימוש הינו בחירה מושכלת של המטופלים המתאימים.

במקרים בהם קיים סיכון מוגבר לפתח הפרעות במלחים, כגון בחולים הסובלים מאי ספיקת כליות, אי ספיקת לב ומחלות נוספות וכן בחולים המטופלים בתרופות המשפיעות על מאזן הנוזלים והמלחים בגוף קיימת הנחיה לשימוש בתרופות הכנה חלופיות.

בנוסף, יש להקפיד במהלך השימוש בתרופה על שתיה מרובה של מגוון נוזלים המכילים מלחים ולא רק מים על מנת למנוע חוסר איזון במלחים. לדוגמא: מרק צח המכיל אבקת מרק. יש להקפיד על מרווח של לפחות 4 שעות בין שקית פיקוסלאקס אחת לשניה.

בכל מקרה של הקאות מרובות, בלבול, כאב ראש במהלך השימוש יש לפנות לבדיקת רופא.

לסיכום: על מנת לאפשר איכות מיטבית של בדיקת הקולונוסקופיה יש הכרח לנקות את המעי באמצעות משלשלים. יש להקפיד לבחור את החומר המשלשל המתאים לכל מטופל בהתאם למחלות הרקע שלו והתרופות בהן הוא מטופל באופן קבוע.

לצורך שימוש בטוח בתכשיר יש לשתות כמות רבה של נוזלים, כולל נוזלים המכילים מלחים ולא להסתפק במים בלבד ובכל מקרה של תופעות לואי חריגות יש לפנות לבדיקת רופא.

בברכה,

ועד האיגוד הישראלי לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד

נושאים קשורים:  הודעות האיגוד
תגובות