• יו"ר: פרופ' חיים שירין
  • מזכיר: ד"ר ליאור כ"ץ
  • גזבר: פרופ' ריפעת ספדי
  • חברי איגוד: ד"ר טובה רייניס, ד"ר מיכל אופנהיים, ד"ר נעים אבו-פרחה וד"ר לב ליכטנשטיין
חדשות

האיגוד לגסטרו מדגיש: השימוש הנכון ב"פיקוסאלקס" כהכנה לקולונוסקופיה

תגובת האיגוד הגיעה בעקבות דיווחים על מקרים של אי ספיקת כליות ופגיעה במאזן המלחים לאחר שימוש בתכשיר ובהמשך להנחיות עדכניות של משרד הבריאות

"מה שהכי מטריד הוא האבחון המאוחר. אנשים שהיו אמורים לבצע קולונוסקופיה, ממוגרפיה או בדיקות סקר לגילוי סרטן, דוחים את הבדיקות וחלק לא מגיעים" (צילום: אילוסטרציה)

ועד האיגוד לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד הפיץ בסוף השבוע שעבר תגובה לפרסומים שהופיעו בכמה כלי תקשורת שבהם נמסר כי בידי משרד הבריאות דיווחים על שבעה מקרים של ישראלים שלקו באי ספיקת כליות ופגיעה במאזן המלחים בעקבות שימוש במשלשלים לקראת ביצוע קולונוסקופיה. אחת המטופלות, נאמר באחד הדיווחים אושפזה במצב קשה ומתה.

"באחרונה", נמסר בתגובת האיגוד, "פרסם משרד הבריאות הנחיות עדכניות למתן התרופה הפופולארית פיקוסאלקס (Pico-Salax)י (sodium picosulfate/magnesium citrate) כהכנה לניקוי המעי לפני בדיקת קולונוסקופיה וקולונוסקופיה וירטואלית. ההנחיות הן על רקע דיווחים על הפרעות שונות בריכוז המלחים, נתרן ואשלגן בדם כתוצאה משימוש בתכשיר. הפרעות אלו עלולות לגרום להקאות, פגיעה כלייתית ופגיעות נוספות. מקרה אחד אף הסתיים בתמותה. גם על פי הודעת משרד הבריאות, אין בידו מספיק נתונים על מנת לקבוע קשר סיבתי לתכשיר".

בתגובת האיגוד, המכוונת לרופאים, מודגש: "חשוב לציין כי התכשיר נמצא בשימוש נרחב בארץ ובעולם. עד כה נמכרו בעולם כ-50 מיליון יחידות. בארץ נמכרות כ-150,000 יחידות בשנה. סך כל הדיווחים במאגרי המידע הרפואיים  מראים על כ-60 מקרים מדווחים של הפרעות שונות, כך שעל פי הנתונים, ברוב המקרים מדובר בתכשיר בטוח לשימוש.

"שלב חשוב של בטיחות בשימוש הוא בחירה מושכלת של המטופלים המתאימים. במקרים שבהם קיים סיכון מוגבר לפתח הפרעות במלחים – למשל, בחולים הסובלים מאי ספיקת כליות, אי ספיקת לב ומחלות נוספות וכן בחולים המטופלים בתרופות המשפיעות על מאזן הנוזלים והמלחים בגוף - קיימת הנחיה לשימוש בתרופות הכנה חלופיות.

"בנוסף, יש להקפיד במהלך השימוש בתרופה זאת על שתייה מרובה של מגוון נוזלים המכילים מלחים ולא רק מים, על מנת למנוע חוסר איזון במלחים. לדוגמה: מרק צח המכיל אבקת מרק. יש להקפיד על מרווח של לפחות ארבע שעות בין שקית פיקוסלאקס אחת לשנייה.

"בכל מקרה של הקאות מרובות, בלבול, כאב ראש במהלך השימוש - יש לפנות לבדיקת רופא.

"לסיכום: על מנת לאפשר איכות מיטבית של בדיקת הקולונוסקופיה, יש הכרח לנקות את המעי באמצעות משלשלים. יש להקפיד לבחור את החומר המשלשל המתאים לכל מטופל בהתאם למחלות הרקע שלו והתרופות שבהן הוא מטופל באופן קבוע.

"לצורך שימוש בטוח בתכשיר יש לשתות כמות רבה של נוזלים, כולל נוזלים המכילים מלחים ולא להסתפק במים בלבד ובכל מקרה של תופעות לוואי חריגות, יש לפנות מיד לבדיקת רופא" .

נושאים קשורים:  פיקוסאלקס,  קולונוסקופיה,  הנחיות משרד הבריאות,  האיגוד לגסטרואנטרולוגיה ומחלות כבד,  חדשות,  ניקוי המעי,  משלשלים
תגובות
 
אנונימי/ת
28.05.2018, 00:30

הבעיה לא בפיקולקס, אלא שחלק מהרופאים או המוסדות שבהם מבוצעים הבדיקות מורים לך לקחת כדורים משלשלים כגון לקסידין 3 ימים לפני הפעולה. פה הבעיה. זאת טעות רק אחרי שמתחילים את ההכנה עם הפיקוסלקס לוקחים לקסידין פעם אחת וזה מספיק. ככה מגיעים לבדיקה עם מעי נקי ולא על ארבע.

אנונימי/ת
28.05.2018, 20:24

תסביר בבקשה?