• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
קולונוסקופיה

קולונוסקופיה חוזרת חוסכת 70% מהניתוחים לכריתת אדנומה במעי הגס

במחקר רטרוספקטיבי נמצא, כי קולונוסקופיה חוזרת הצליחה לכרות בהצלחה 71% מהנגעים האדנומטוטיים ללא ממאירות מוכחת

22.10.2017, 07:41
בדיקת קולונוסקופיה לגילוי מוקדם של סרטן המעי הגס. לא מאריכה חיים (צילום: אילוסטרציה)

גם בהיעדר ממאירות מוכחת, קשיים טכניים בקולונוסקופיה מביאים להפניית נגעים אדנומטוטיים רבים במעי הגס לכריתה ניתוחית. מחקר חדש מבית החולים של אוניברסיטת Stanford, שהתפרסם בכתב העת Gastrointestinal Endoscopy, ביקש לבחון את האפשרות להימנע מניתוח בעזרת קולונוסקופיה חוזרת.

החוקרים בחנו את רשומותיהם של חולים שהופנו לניתוח כריתת מעי הגס בשל פוליפ אדנומטוטי ללא ממאירות מוכחת בביופסיה במטרה לאמוד את שיעור ההצלחה של קולונוסקופיה חוזרת.

מבין 38 הנגעים ב36 חולים שהופנו, 71% לא נמצאו ממאירים ונכרתו בהצלחה בקולונוסקופיה בעוד שבכרבע (26%) מהנגעים, ניסיון כריתה קודם על ידי הרופא המפנה לא צלח. על אף שיעור חזרה גבוה (50%) של הנגעים, כל מקרי החזרה טופלו בהצלחה בקולונוסקופיה ואף לא אחד מהם נמצא ממאיר.

לא נצפו תופעות לא רצויות משמעותיות עקב הפעולות. הפעולה בוצעה לרוב באשפוז יום, ושני חולים נזקקו להשגחה במשך לילה.

לאור הממצאים קובעים החוקרים כי בהיעדר ממאירות מוכחת, יש מקום לבצע קולונוסקופיה חוזרת בחולים שהופנו לכריתה ניתוחית של הנגע.

מקור:

Friedland S, Banerjee S, Kochar R, Chen A, Shelton A. Outcomes of repeat colonoscopy in patients with polyps referred for surgery without biopsy-proven cancer. Gastrointest Endosc [Internet] 2014 [cited 2014 Feb 5];79(1):101–

נושאים קשורים:  קולונוסקופיה,  כריתת מעי הגס,  נגעים אדנומטוטיים,  מחקרים
תגובות