• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
השמנת יתר

הקשר בין רב-גוניות המיקרוביום ועלייה במשקל

מחקר חדש מצא כי רב-גוניות המיקרוביום במעי וצריכת סיבים תזונתיים גבוהה קשורים בהפחתת עליה במשקל ארוכת טווח

אוכלוסיית חיידקים במעיים (הדמית אילוסטרציה)

מחקרי חתך שבוצעו בעבר מציעים כי למיקרוביום במעי האדם מעורבות בהשמנת יתר דרך השפעה על יכולת הגוף להוציא ולאגור קלוריות. מטרת מחקר זה הייתה להעריך האם יש קשר בין שינויים במשקל הגוף לאורך הזמן והרכב מיקרוביום המעי.

החוקרים ביצעו אנליזה של רצפי RNA 16S ריבוזומליים מדגימות צואה של 1,632 נשים בריאות על מנת לחקור את הקשר בין מדידות מיקרוביום מעי ועליית משקל אורכית (עם תקנון לצריכת קלוריות ו-BMI בסיס). צריכת סיבים תזונתיים גבוהה הוערכה כגורם משפיע.

החוקרים מצאו כי פחות מחצי מהשונות בשינויים ארוכי-טווח במשקל קשורה בסיבות תורשתיות (h²=0.41, רווח בר-סמך 95%, 0.31-0.47). רב-גוניות המיקרוביום נמצאה כקשורה באופן הפוך לעליית משקל ארוכת טווח ובאופן ישיר עם צריכת סיבים. תשע יחידות חיידקיות טקסונומיות (OTU) נמצאו כקשורות באופן מובהק סטטיסטית עם עלייה במשקל לאחר תקנון לגורמים מבלבלים אפשריים, קרבת משפחה ובדיקות חוזרות. OTU הקשורים בעליית משקל ארוכת טווח פחותה כללו זני Ruminococcaceae ו- Lachnospiracea. במודלים של עכברים זנים אלו נמצאו קשורים במטבוליזם אנרגטי משופר. OTU עם זני Bacterioides נמצאו כקשורים עם סיכון מוגבר לעלייה במשקל אך החוקרים סבורים שקשר זה הינו תוצאה של רמות נמוכות של רב-גוניות ב-OTU אלה.

מסקנת החוקרים היא כי רב-גוניות מיקרוביום מעי רבה יותר, צריכת סיבים תזונתיים גבוהה יותר ו-OTU אשר נמצאו כגורמים למטבוליזם אנרגטי משופר בחיות קשורים בהפחתת עליה במשקל ארוכת טווח. הפחתה זו אינה תלויה בצריכת קלוריות וגורמים מבלבלים אחרים.

מקור: 

Menni, C. et al. (2017) International Journal of Obesity. 41, 1099.

נושאים קשורים:  השמנת יתר,  מיקרוביום,  OTU,  Lachnospiracea,  Ruminococcaceae,  Bacterioides,  מחקרים
תגובות