• יו"ר: פרופ' חיים שירין
  • מזכיר: ד"ר ליאור כ"ץ
  • גזבר: פרופ' ריפעת ספדי
  • חברי איגוד: ד"ר טובה רייניס, ד"ר מיכל אופנהיים, ד"ר נעים אבו-פרחה וד"ר לב ליכטנשטיין
מחקרים

ניתן לטפל בזיהום C.difficile גם באמצעות תסנין צואה סטרילי

העברה של FFT מתורם, במקום העברה של מיקרוביוטת צואה, יכול להוות טיפול מספק להחזרת הרגלי יציאות תקינים והעלמות תסמיני CDI, במיוחד בחולים מדוכאי חיסון

05.03.2017, 09:51
אוכלוסיית חיידקים במעיים (הדמית אילוסטרציה)

השתלת מיקרוביוטת צואה מהווה טיפול יעיל לזיהומי Clostridium difficile חוזרים (CDI). עם זאת, העברת חיידקים חיים, לא מזוהים, טומנת בחובה סיכון לפיתוח מחלות זיהומיות, מטאבוליות או ממאירות. הדבר נכון במיוחד לחולים מדוכאי חיסון.

המחקר הנוכחי בחן אם תסנין צואה סטרילי (המכיל שברי חיידקים, חלבונים, תרכובות אנטי-חיידקיות ואוליגונוקלאוטידים), במקום מיקרואורגניזמים שלמים, יעיל בחולים עם CDI.

החוקרים ביצעו סדרת מקרים קלינית על מנת לבדוק את השפעתו של תסנין הצואה הסטרילי (FFT) בחמישה חולים עם CDI כרוני וסימפטומטי. המחקר בוצע במחלקה פנימית א' בבית החולים האוניברסיטאי שלזוויג-הולשטיין בקיל שבגרמניה.

בוצע מעקב של 6-33 חודשים אחר החולים. צואה נאספה מחמישה תורמים שנבחרו על ידי עורכי המחקר ונבדקה על פי הסטנדרטים המקובלים להשתלת צואה (FMT). הצואה עברה סינון סטרילי על מנת להסיר חלקיקים קטנים וחיידקים ולאחר מכן הועברה חד-פעמית לחולים על ידי צינור נאזו-ג'גונאלי.

דגימות צואה נאספו מהמשתתפים לפני מתן FFT, ושבוע אחד ו-6 שבועות לאחר מתן FFT. בוצעה השוואה בין המיקרוביום, הוירום והפרוטאום של התורמים והמקבלים.

בכל חמישה החולים, FFT גרם לחזרה של הרגלי יציאות תקינים והפסקה של תסמיני CDI למשך זמן של לפחות שישה חודשים. אנליזת פרוטאום של התסנינים לא הראתה חלבונים ספציפיים הקשורים ביעילות הטיפול. ריצוף 16S Ribosomal RNA gene הדגים חתימות DNA מגוונות בתסנין.

אנליזה של חלקיקים דמוי-וירוסים מתסנין שהפחית סימני CDI הראתה חתימה מורכבת של בקטריופאג'ים. הפילוגניות החיידקית וניתוח הפרופיל הויראלי של דגימות הצואה מהמקבלים הדגים שינויים אורכיים באוכלוסיית החיידקים והוירוסים לאחר ה-FFT.

החוקרים סיכמו, כי מחקר ראשוני שבוצע בחמישה חולים עם CDI הדגים כי העברה של FFT מתורם, במקום העברה של מיקרוביוטת צואה, יכול להוות טיפול מספק להחזרת הרגלי יציאות תקינים והעלמות תסמיני CDI.

הממצאים מצביעים על כך שתרכובות חיידקיות, מטאבוליטים ובקטריופאג'ים מתווכים חלק גדול מההשפעה של FMT וש-FFT יכול להוות טיפול אלטרנטיבי, במיוחד בחולים מדוכאי חיסון.

מקור:
Ott, S.J., et al. (2017) Gastroenterology. 154(4), 799.

http://www.gastrojournal.org/article/S0016-5085(16)35354-9/abstract

נושאים קשורים:  מחקרים,  c. Difficile,  השתלת צואה,  FFT,  תסנין צואה סטרילי
תגובות