• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
קולסטרידיום דיפיצלה

השתלת צואה לטיפול בזיהום חוזר בקלוסטרידיום דיפיצלה

מחקר קליני מצא, כי השתלת צואה מתורם דרך קולונוסקופיה הינה בטוחה ויעילה במניעת חזרות נוספות של זיהום בקולסטרידיום דיפיצלה, בהשוואה להשתלת צואה עצמית,

25.08.2016, 09:32
חיידק הקלוסטרידיום דיפיציל (הגדלה מיקרוסקופית מקור: ויקיפדיה)
חיידק הקלוסטרידיום דיפיציל (מקור: ויקיפדיה)

נכון להיום, ראיות ליעילות הטיפול בהשתלת צואה (Fecal microbiota transplantation) בזיהום חוזר בקולסטרידיום דיפיצלה (CDי, Clostridium Difficile) היו מוגבלות לסדרות מקרים ומחקרים קליניים פתוחים.

מחקר קליני, אקראי, מבוקר, כפול סמיות חדש בדק את היעילות ובטיחות של השתלת צואה לטיפול בזיהום חוזר בקולסטרידיום דיפיצלה, בשני מרכזים אקדמיים.

בסך הכל נכללו במחקר 46 מטופלים, שסבלו מ-3 או יותר חזרות של זיהום בקולסטרידיום דיפיצלה, ושקיבלו טיפול מלא בוונקומיצין עד לחזרה האחרונה. ההתערבות הוגדרה כהשתלת צואת תורם או השתלה מצואה עצמית של המטופל על ידי קולונוסקופיה.

התוצא הראשוני שנמדד היה החלמה של השלשול ללא צורך בטיפול נוסף נגד קולסטרידיום דיפיצלה במהלך מעקב של 8 שבועות. נתוני בטיחות הושוו בין הקבוצות על ידי השוואת תופעות לוואי, תופעות לוואי חמורות ומצבים רפואיים חדשים שהופיעו עד חצי שנה לאחר הטיפול. בוצעה אנליזה למיקרוביוטה של צואת המטופל, לפני ואחרי ההשתלה וכמו כן לצואת התורם.

באנליזה לפי כוונה לטפל, 20 מתוך 22 מטופלים (90.9%) בקבוצת ההשתלה מתורם השיגו החלמה קלינית בהשוואה ל-15 מתוך 24 (62.5%) בקבוצת ההשתלה העצמית (p=0.042). החלמה לאחר השתלה עצמית השתנתה בין המרכזים (9 מתוך 10 בהשוואה ל-6 מתוך 15; p=0.033).

כל 9 המטופלים שפיתחו זיהום חוזר לאחר השתלת צואה עצמית היו חופשיים מזיהומים חוזרים לאחר השתלה מתורם. לא נרשמו תופעות לוואי חמורות הקשורות להשתלת הצואה. השתלת צואה מתורם שיקמה את מגוון והרכב אוכלוסיית הבקטריות במעי בצורה דומה לזאת של תורמים בריאים.

מגבלת המחקר העיקרית היתה כי נכללו רק מטופלים עם 3 או יותר זיהומים ולא נכללו מטופלים מדוכאי חיסון או בגיל 75 ומעלה.

מסקנת החוקרים היתה, כי השתלת צואה מתורם דרך קולונוסקופיה הינה בטוחה ויעילה יותר בהשוואה להשתלת צואה עצמית במניעת חזרות נוספות של זיהום בקולסטרידיום דיפיצלה.

מקור:
Kelly CR, Khoruts A, Staley C, Sadowsky MJ, Abd M, Alani M, et al. Effect of Fecal Microbiota Transplantation on Recurrence in Multiply Recurrent Clostridium difficile Infection: A Randomized Trial. Ann Intern Med. [Epub ahead of print 23 August 2016] doi:10.7326/M16-0271

נושאים קשורים:  קולסטרידיום דיפיצלה,  CD,  השתלת צואה,  מחקרים
תגובות