• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

משרד הבריאות מכין תכנית למאבק בסוכרת; "70% מהחיילים עולים במשקל במהלך השירות"

המשנה למנכ"ל, פרופ' ארנון אפק, מסר בדיון שנערך בוועדת הבריאות של הכנסת כי המשרד בונה עתה תכנית לאומית למאבק במחלת הסוכרת; לפי דיווח של פרופ' איתמר רז בדיון, יש כיום 600 אלף חולי סוכרת בישראל, ועוד 600 אלף במצב של טרום-סוכרת

ממתקים בשוק (צילום: אילוסטרציה)

כ-22% מהמתגייסים לצה"ל סובלים מעודף משקל, 3% מהשמנת יתר ו-70% מהחיילים עולים במשקל במהלך שירותם הצבאי; פרטים אלו מסר אתמול (ג') רס"ן ד"ר ליאור יהושע, סגן ראש ענף רפואה בצה"ל, בדיון שקיימה ועדת הבריאות של הכנסת בנוגע לבעיית ההשמנה ומצב תחלואת הסוכרת בישראל.

בדיון גם הופיע סגן מנהל המרכז הרפואי "מאיר" בכפר-סבא, פרופסור דן נמט, שהצביע על כך שלילד בן 6 שנמצא באחוזוני משקל גבוהים מאוד יש סיכוי של 70% להישאר עם השמנת-יתר לכל שארית חייו.

"אני פוגש ילדים בכיתה א' שמשקלם 80 ק"ג", סיפר פרופסור נמט, "וילדים בכיתה ו' במשקל של 150 ק"ג. ההבדל בין ילד שמן לילד רזה הוא בסך הכול עניין של 200 קלוריות ביום וקצת פעילות גופנית. כלומר: עליו לאכול טיפה פחות אבל יותר מזון בריא, זה הכל. מדהים איך העולם המודרני לא מצליח להתגבר על 200 קלוריות ביום".

לפי הנתונים, לילד בן 6 שנמצא באחוזוני משקל גבוהים מאוד יש סיכוי של 70% להישאר עם השמנת-יתר לשארית חייו

נשיא האגודה הישראלית לסוכרת, פרופסור איתמר רז, מסר כי בשנת 1990 היו בישראל 280 אלף חולי סוכרת ואילו היום, 25 שנה לאחר מכן, יש כבר 600 אלף ועוד 600 אלף שהם טרום-סוכרתיים. "הסוכרת היא מגיפה קשה שרק הולכת ומחמירה. היא הגורם המרכזי לאשפוז בבתי חולים, לעיוורון, לקטיעת רגליים ולדיאליזה", אמר.

פרופ' ארנון אפק: "התכנית תתקוף את הסוכרת מכל צדדיה, החל מהתוויית הדרכים למנוע את המחלה ועד הטיפול שיש להעניק בחולים הקשים"

בדיון הודיע המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, פרופסור ארנון אפק, כי המשרד בונה עתה תכנית לאומית למאבק במחלת הסוכרת. "התכנית תתקוף את הסוכרת מכל צדדיה, החל מהתוויית הדרכים למנוע את המחלה ועד הטיפול שיש להעניק בחולים הקשים", אמר פרופסור אפק.

מנהלת המחלקה לתזונה במשרד הבריאות, פרופסור רונית אנדוולט, אמרה: "היקפה של מגפת ההשמנה באוכלוסייה הערבית בישראל הוא כיום פי 2 מאשר באוכלוסייה היהודית". לדבריה, "אנחנו מובילים עתה תכנית לאומית שבמסגרתה קמפיין שיקרא לציבור להפחית את כמויות המלח במוצרי המזון שאנחנו אוכלים; הצלחנו כבר להוריד 20% משיעור הנתרן במזונות השונים, בלי שאף אחד יידע וירגיש. אחוזי הנתרן בגבירת הקוטג', למשל, ירדו אפילו ב-30%".

מנהלת המחלקה לתזונה ב"מכבי שירותי בריאות", בילי כהן, הוסיפה: "המספרים מפחידים: בקופת חולים מכבי בלבד יש 350 אלף איש שנמצאים במצב טרום-סוכרתי ו-7% מהם הופכים מדי שנה לחולים במחלה. סימנו לעצמנו כיעד לעצור את ההידרדרות הזאת".

יו"ר הוועדה, ח"כ אלי אלאלוף, הודיע כי הוועדה תרכז בתקופה הקרובה נתונים מתכניותיהם של הגופים השונים בתחום הבריאות לשם מלחמה במגפת הסוכרת וההשמנה ותקדם חקיקה שתסייע בנושאים אלו. בין היתר, העלה את הרעיון שיש לסבסד את מחיר הלחם המלא במקום הלחם הלבן.

נושאים קשורים:  חדשות,  סוכרת,  השמנה,  צה"ל,  חקיקה,  טרום סוכרת,  מחלות לב,  תחלואה,  מגפה
תגובות