• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
תא שומן

צום הרמדאן מסייע בשמירה על האיזון הגליקמי ובירידה במשקל בקרב צעירים בריאים

מחקר שנערך במלזיה מצא, כי גברים צעירים ובריאים נהנים מאיזון גליקמי ומירידה משמעותית במשקל, ב-BMI וברמות האדיפונטקין בעקבות צום הרמדאן

צום הרמדאן (צילום: אילוסטרציה)

אדיפונטקין הוא הורמון אשר מופרש על ידי תאי שומן (adipocytes) במהלך צום, כאשר ישנה מחזוריות של צום ואכילה. צום הרמדאן מורכב מצום ממושך, הנמשך עד 12 שעות, ועל כן עשוי להוביל להפרשה מוגברת של אדיפונקטין על ידי תאי השומן.

מחקרים אשר בחנו את התפקיד של אדיפונטקין על ויסות הגלוקוז ומשקל הגוף במהלך צום הרמדאן עודם שנויים במחלוקת. מטרת המחקר הנוכחי, שנערך במלזיה, היתה להעריך את השפעת צום הרמדאן על רמות האדיפונקטין, ויסות הגלוקוז ומשקל הגוף בקרב גברים בריאים.

20 גברים מוסלמים בריאים בגילאי 19-23 היו תחת מעקב במהלך חודש הרמדאן. בוצעו מדידות אנתרופומטריות ונאספו דגימות דם שבוע אחד לפני ובמהלך השבוע הרביעי לצום. נמדדו רמות גלוקוז, אינסולין ואדיפונקטין והוערכה רגישות לאינסולין על ידי Homeostasis Model Assessment.

נצפו ירידות ניכרות במשקל הגוף (2.4%) ובמדד מסת הגוף (BMI; 5.5%), וכן תועדו ירידות של 12.3% ברמת הגלוקוז בדם, 52.8% ברמת האינסולין ו-45.6% ברמת האדיפונקטין.

הצניחה ברמת האדיפונקטין נקשרה באופן ישיר לירידה במשקל הגוף. כמו כן נצפתה עלייה מובהקת ברגישות לאינסולין וירידה בעמידות לאינסולין.

מחקר זה הראה' כי לצום הרמדאן השפעה חיובית על גברים צעירים ובריאים, שכן הוא שומר על איזון הגלוקוז. כמו כן' הוכח כי רמות האדיפונקטין צונחות במהלך הצום, יחד עם ירידה ניכרת במשקל הגוף. החוקרים מניחים כי הגבלת הצריכה הקלורית במהלך צום הרמדאן מספיקה לבדה לשיפור הרגישות לאינסולין בקרב אנשים בריאים.

מקור:
Justin V. Gnanou*, Brinnell A. Caszo, Khalifah M. Khalil, Shahidah L. Abdullah, Victor F. Knight and Mohd Z. BidinEffects of Ramadan fasting on glucose homeostasis and adiponectin levels in healthy adult males; Journal of Diabetes & Metabolic Disorders 2015, 14:55 (7 July 2015); 

נושאים קשורים:  תא שומן,  adipocytes,  רמדאן,  צום,  גלוקוז,  אינסולין,  BMI מדד מסת הגוף,  צום הרמדאן,  מחקרים,  אדיפונקטין
תגובות