• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
steatohepatitis

ביטוי גבוה של BMP6 מעכב פיברוזיס של הכבד במחלת כבד שומני לא אלכוהולי

מחקר מצא, כי קיים ביטוי גבוה של BMP6 בכבד שומני, במחלת כבד שומני לא אלכוהולי, וכי הוא בעל אפקט מגן על הכבד; מתן תחליף BMP6 בתרבית תאי כבד עיכב את תהליכי הדלקת והפיברוזיס בתאים

09.07.2015, 14:35
בדיקת דם, רמת טריגליצרידים בכבד (צילום: אילוסטרציה)

חלבון עצם מורפוגנטי 6 (Bone morphogenetic protein 6 – BMP6) זוהה כמרכיב חיוני בבקרת ההומאוסטזיס של ברזל. אף על פי כן, תפקידו בפתולוגיה של הכבד, כולל במחלת כבד שומני לא אלכוהולי (non-alcoholic fatty liver diseaseי - NAFLD) ובצורתו המתקדמת - דלקת כבד עם הסננה שומנית לא אלכוהלית (non-alcoholic steatohepatitis - NASH), אינה ברורה.

מטרת המחקר הייתה לחקור את הביטוי ואת התפקיד של BMP6 במחלת כבד כרונית.

החלבון BMP6 נחקר הן ברקמות כבד שנלקחו ממודל עכבר עם פגיעה כרונית בכבד, והן ברקמות כבד של חולים עם מחלת כבד כרונית. בנוסף בוצעה הערכת רקמות בשיטת microarray, ב-110 רקמות כבד אנושיות הנמצאות ברמה שונה של הצטברות שומנית (steatosis) ושל דלקת בכבד. כמו כן, בוצעה השוואה בין עכברים ללא BMP6 (השתקה: BMP6 -/-) ועכברים רגילים (wild-type), שקיבלו שתי דיאטות שונות שגורמות ל-NASH, האחת דיאטה ללא מתיונין כולין (methionine choline-deficient - MCD) והשנייה דיאטה עשירת שומן.

נמצא, כי קיים ביטוי יתר של BMP6 בכבד שומני לא אלכוהולי, אך לא רקמת כבד מעכברים עם פגיעות אחרות בכבד, או בכבד אנושי עם מחלות אחרות. בכבד שומני לא אלכוהולי, ביטויו של BMP6 נמצא בקורלציה עם הצטברות השומן בכבד, אך לא עם רמת הדלקת בכבד או עם פגיעה בתאי הכבד.

בנוסף, הצטברות שומנית בתאי כבד אנושיים במעבדה (in-vivo) גרמה לעלייה בביטוי של BMP6. הן דיאטה עשירת שומן, והן דיאטת MCD גרמו ליותר דלקת ופיברוזיס בעכברים ללא BMP6, בהשוואה לעכברים רגילים.

עם זאת, עלייה משמעותית בהצטברות הברזל בכבד נצפתה בעכברים ללא BMP6 שקיבלו דיאטת MCD, אך לא בעכברים ללא BMP6 שקיבלו דיאטת עשירת שומן, המרמזת על כך שישנם מנגנונים נוספים המשפיעים על ההשפעה המגינה של BMP6.

בדיקה של תרבית תאי כבד הראתה כי מתן תחליף לאיתות של BMP6 מונע אקטיבציה של תאי כוכב בכבד (hepatic stellate cells), וכן כי במקרים בהם הייתה אקטיבציה של תאים אלו האיתות הוריד את הביטוי הן של גנים המזרזים דלקת והן של גנים המזרזים פיברוזיס.

החוקרות מסכמות, כי ממצאי המחקר מראים כי לביטוי המוגבר של BMP6, הנגרם בשל הצטברות שומנית בכבד, במחלת כבד שומני לא אלכוהולי, יש אפקט מגן על הכבד. החוקרות מוסיפות כי השראת איתות דמוי BMP6 יכול להיות אסטרטגיה מבטיחה למניעת פיברוזיס בכבד.

מקור:
Arndt, S., Wacker, E., Dorn, C., Koch, A., Saugspier, M., Thasler, W. E., . . . Hellerbrand, C. (2015). Enhanced expression of BMP6 inhibits hepatic fibrosis in non-alcoholic fatty liver disease. Gut, 64(6), 973-981. doi: 10.1136/gutjnl-2014-306968

נושאים קשורים:  steatohepatitis,  BMP6,  פיברוזיס,  דלקת,  תאי כוכב בכבד (hepatic stellate cells),  מחקרים,  מחלת כבד שומני לא-אלכוהולית
תגובות