• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
חדשות

חוקרים הצליחו להשתמש בבקטריה לא-מזיקה כדי לזהות גרורות סרטן בכבד

החוקרים הצליחו לספק לכבד דרך הפה זן לא מזיק של E-coli, שמשגשג בסביבה של גידולים סרטניים, ושהונדס במטרה לשחרר סיגנל זוהר שניתן לזהות בבדיקת שתן

הדמיית חיידק אי-קולי. על ידי מתן פבימיצין לווריד שלוש פעמים ביום, הצליחו החוקרים להפחית את כמות החיידקים העמידים לתרופות ברקמות הטחול, שלפוחית השתן, הכבד והכליות לרמות טרום זיהום (אילוסטרציה)

צוות משותף ל-MIT ולאוניברסיטת קליפורניה בסן-דייגו מצא דרך חדשה לזהות סרטן שהתפשט לכבד. לשם כך, הסתייע הצוות בבקטריה פרוביוטית נפוצה, כמו זו שמוצאים ביוגורט. דיווח על המחקר הופיע בשבוע שעבר בכתב העת Science Translational Medicine.

החוקרים מסרו, כי סוגים רבים של סרטן, כולל סרטן המעי הגס וסרטן הלבלב, נוטים לשלוח גרורות לכבד. ככל שהרופאים יגלו גידולים ממאירים אלו מוקדם יותר, גדל הסיכוי שהטיפול נגדם יצליח.

"יש התערבויות שונות להשגת מטרה זאת", הדגישה הפרופסור לביו-הנדסה סנגיטה בהאטיה (Sangeeta Bhatia) מ-MIT ,שהובילה את המחקר עם עמיתה מסן-דייגו, פרופסור ג'ף הסאטלי. "יש אפשרות למשל לניתוח להסרת הגידול, שהרופאים יכולים לבצע כאשר התפשטות הגרורות לכבד אושרה. מאחר שהכבד מסוגל לבצע רגנרציה, התערבויות אלו סבילות. נתוני מחקרים חדשים הראו ששיעורי השרידות של החולים שעברו התערבויות אלו גבוהים. מסיבה זאת יש צורך לאתר מוקדם ככל האפשר את הגרורות בכבד", ציינה.

החוקרים השתמשו לשם כך בזן לא מזיק של E.coli שמתיישב בכבד. לשם כך הינדסו ותיכנתו את החיידק ליצור נהורנות, כלומר סיגנל זוהר (luminescent signal), שאותו ניתן לאתר בדגימת שתן פשוטה. במאמרם מתארים החוקרים כיצד ביצעו זאת.

מחקרים קודמים הראו, כי חיידק זה מסוגל לחדור ולגדול בתוך המיקרו-סביבה בגידול הממאיר, מאחר שיש בה חומרי הזנה רבים לשגשוג החיידק כאשר המערכת החיסונית של הגוף מוחלשת. מסיבה זו, מנסים כבר שנים לפתח חיידק שישמש "כלי-רכב אפשרי" לטיפול בסרטן.

כדי להפוך את החיידק הנ"ל לכלי לצרכי אבחון, בוצעו מהלכי הנדוס תאי כדי לבטא גן השולט באנזים lacZ, שהופך בביקוע גלוקוז לגלקטוז. במקרה הזה, האנזים פעל על מולקולה שהוזרקה בניסוי לעכבר. הגלקטוז היה מקושר לחלבון הזוהר luciferin – חלבון טבעי שמיוצר בטבע בגחליליות.

תחילה, ביקשו החוקרים לפתח את החיידק הזה לשם הזרקה לחולים, אבל אחר כך החליטו לחקור אפשרות להעברת החיידק דרך הפה. הזן הלא מזיק של ה-E.coli מכונה גם Nissle 1917, ומשווק כדי לשפר את בריאות מערכת העיכול.

בניסויים בעכברים התברר שבדרך הסעה זאת מושבות החיידק לא מצטברות בגידולים הממאירים בכל חלקי הגוף. אבל המיקוד היה בגידולים ממאירים בכבד, מאחר שווריד הכבד (hepatic portal vein ) משמש להם צינור להעברת הגרורות מדרכי העיכול לכבד.

ההתמקדות בכבד נעשתה גם משום שיש בו קשיי דימות באמצעות CT או MRI - מה שמקשה לאבחן גרורות. בשיטה החדשה שנוסתה, ניתן לאתר גרורות כבד גדולות יותר מ-1 מילימטר-מעוקב, כך שמדובר בשיטה הרבה יותר רגישה משיטות הדימות הקיימות.

החוקרים סבורים, כי שיטה אבחונית זאת תהיה שימושית גם לניטור חולים לאחר שעברו ניתוח לסילוק גידול ממאיר מהמעי הגס, מאחר שדווקא אלו מצויים בסיכון לחזרתו לכבד.

מחקר ההמשך, כך דיווח הצוות, מכוון עתה להשתמש באותו בקטריה לטיפול בסרטן, בנוסף לאבחון.

לתמצית המחקר לחצו כאן

נושאים קשורים:  חדשות,  סרטן,  אבחון,  סרטן כבד
תגובות