• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
סכרת סוג 2

פרדוקס ההשמנה בסוכרת סוג 2: הקשר בין אינדקס מסת גוף לבין פרוגנוזה

מחקר מצא, כי חולים עם עודף משקל היו בעלי סיכוי גבוה יותר להיות מאושפזים בשל סיבות קרדיווסקולריות; אך הסיכון לתמותה היה נמוך יותר בחולים עם עודף משקל, וזהה בחולים עם השמנת יתר, לעומת חולים עם משקל תקין

25.05.2015, 21:18
מדידת שומן (צילום: אילוסטרציה)

אין זה מוסכם עדיין האם השמנה קשורה לפרוגנוזה טובה יותר בחולים עם סכרת סוג 2. מטרת החוקרים הייתה לבדוק את הקשר בין אינדקס מסת גוף (BMI) לבין הפרוגנוזה בקבוצה גדולה של חולים עם סכרת סוג 2 עליהם בוצע מעקב לתקופת זמן ארוכה.

החוקרים ביצעו מחקר פרוספקטיבי בחולי סכרת סוג 2 שהיו רשומים בשירותי הבריאות הלאומיים (NHS) באנגליה. נחקר הקשר בין אינדקס מסת גוף והפרוגנוזה בחולי סוכרת סוג 2 שבזמן הבסיס לא היה ידוע כי הם חולים במחלה קרדיווסקולרית. נתונים על כל סיבות התמותה ועל התחלואה הקרדיווסקולרית (כגון תסמונת כלילית חדה, שבץ מוחי וכשל לבבי) נאספו.

בוצעה אנליזת רגרסיית קוקס (Cox) לשרידות, ובוצע תקנון למשתנים מתערבים כולל גורמי סיכון למחלות קרדיווסקולריות ומחלות נלוות (כגון סרטן, מחלת כליות כרונית, או מחלת ריאות).

החוקרים ביצעו מעקב אחרי 10,568 חולים, כאשר חציון תקופת זמן המעקב היה 10.6 שנים (טווח בין רבעונים: 7.8 ל-13.4). חציון גילאי החולים היה 63 שנים (טווח בין רבעונים: 55 ל-71), ו-54% מהחולים היו גברים. חולים עם עודף משקל (Overweight) או השמנת יתר (Obesity) (אינדקס מסת גוף גדול מ-25 ק"ג למטר בריבוע) היו בעלי שיעור גבוה יותר של אירועים לבביים (כגון תסמונת כלילית חדה וכשל לבבי) לעומת חולים עם משקל תקין (אינדקס מסת גוף בין 18.5 ל-24.9 ק"ג למטר בריבוע).

אף על פי כן, חולים עם עודף משקל (אינדקס מסת גוף בין 25 ל-29.9 ק"ג למטר בריבוע) היו בעלי סיכון נמוך יותר לתמותה (יחס סיכונים 0.87 ביחס למשקל תקין, רווח סמך 95%: 0.95-0.79), בעוד שחולים עם השמנת יתר (אינדקס מסת גוף מעל 30 ק"ג למטר בריבוע) היו בעלי סיכון תמותה הזהה לזה של חולים עם משקל תקין. חולים עם תת-משקל היו בעלי הפרוגנוזה הגרועה ביותר (יחס סיכונים 2.84, רווח סמך 95%: 4.10-1.97).

החוקרים מסכמים כי בקבוצה זו, חולים עם סכרת סוג 2 שהיו בעלי משקל עודף או השמנת יתר היו בעלי סיכוי גבוה יותר להיות מאושפזים בשל סיבות קרדיווסקולריות. החוקרים מוסיפים כי חולים בעלי עודף משקל היו בעלי סיכון נמוך יותר לתמותה, אבל חולים עם השמנת יתר לא.

מקור:
Costanzo, P., Cleland, J. G. F., Pellicori, P., Clark, A. L., Hepburn, D., Kilpatrick, E. S., . . . Atkin, S. L. (2015). The Obesity Paradox in Type 2 Diabetes Mellitus: Relationship of Body Mass Index to PrognosisA Cohort StudyThe Obesity Paradox in Type 2 Diabetes Mellitus. Annals of Internal Medicine, 162(9), 610-618. doi: 10.7326/M14-1551

נושאים קשורים:  סכרת סוג 2,  השמנת יתר,  עודף משקל,  אינדקס מסת גוף,  תמותה,  תחלואה קרדיווסקולרית,  מחקרים
תגובות