• יו"ר: פרופ' חיים שירין
  • מזכיר: ד"ר ליאור כ"ץ
  • גזבר: פרופ' ריפעת ספדי
  • חברי איגוד: ד"ר טובה רייניס, ד"ר מיכל אופנהיים, ד"ר נעים אבו-פרחה וד"ר לב ליכטנשטיין
חדשות

ניסוי ישראלי-לטבי: בדיקת נשימה יכולה לאתר סיכון גבוה לסרטן הקיבה

הטכנולוגיה לניסוי פותחה בטכניון, על ידי צוות בראשותו של פרופ' חוסאם חאיק, וההיבט הרפואי בוצע על ידי רופאים מלטביה; רגישות הבדיקה עמדה על 73%

electro-nose
פרופסור חוסאם חאיק מציג את קונספט האף האלקטרוני הצילום (צילום: יח"צ באדיבות דוברות הטכניון)

כתב העת GUT פירסם שלשום (יום ב') תוצאות מחקר בהיקף מצומצם, המשותף לחוקרים מישראל ומלטביה, שבו נוסתה טכנולוגיה חדשה המקנה, בעזרת דגימת נשימה אפשרות לזהות רכיבים כימיים ("חתימת נשימה", Breath prints) העשויים לנבא סיכון גבוה לסרטן בקיבה.

הטכנולוגיה לביצוע הבדיקה פותחה במעבדות הטכניון בחיפה, על ידי צוות בראשות פרופסור חוסאם חאיק וד"ר הייתאם עמאל. על ההיבטים הרפואיים בניסוי היו אחראים רופאים מהפקולטה לרפואה בריגה ומבית חולים מקומי בבירת לטביה.

בעבר דיווח פרופ' חאיק על הוכחת היתכנות לטכנולוגיית "האף האלקטרוני" שפיתח, שמטרה לזהות מחלות באמצעות בדיקת הנשימה.

המחקר מצא, כי לחולים שסבלו מסרטן, כמו גם לחולים שהיו במצב קדם-סרטני, היו חתימות נשימה ייחודיות

בניסוי נטלו החוקרים 968 דגימות נשימה מ-484 חולים. היעד היה לנסות ולחזות מי מהם מצוי בסיכון גבוה לפתח קדם-סרטן, מאחר שאצלם יש שינויים אופייניים ב"חתימות הנשימה".

המחקר מצא, כי לחולים שסבלו מסרטן, כמו גם לחולים שהיו במצב קדם-סרטני, היו חתימות נשימה ייחודיות, וקבע כי מדובר בבדיקת סקר אפשרית לגילוי מוקדם של סרטן הקיבה. רגישות הבדיקה בניסוי עמדה על 73%, ואחוז הדיוק עמד על 92%.

יידרשו ניסויים רבים נוספים כדי לאשש את הממצאים שהושגו בניסוי הראשוני, הדגישו החוקרים. בימים אלו נעשות הכנות לתחילת ניסוי בהשתתפות כמה אלפי אנשים באירופה.

ברוב מדינות המערב, אבחון סרטן קיבה מושג בשלב מאוחר, כאשר הסיכוי לשרידות נמוך. בין השאר, משום שהתסמינים כמו הפרעות בעיכול וכאב יכולים להטעות לגבי מחלות אחרות.

לדיווח בכתב העת Gut

נושאים קשורים:  חדשות,  מחקר,  אף מלאכותי,  סרטן קיבה,  בדיקת סקר,  בדיקת נשימה
תגובות