• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
גילוי יתר

מוכנותם של אנשים להשלים עם גילוי יתר בבדיקות סקר לסרטן

השלמה עם גילוי יתר בסקירה לסרטן היא בעלת שונות גדולה בין גילאים שונים וביחס לסוגי סרטן שונים; החוקרים ממליצים לספק מידע ברור על הסיכוי ל-overdetection

24.03.2015, 09:31
קרינה ממכשיר MRI (אילוסטרציה)
קרינה ממכשיר MRI (אילוסטרציה)

מטרת החוקרים היתה למצוא את רמת גילוי היתר (overdetection) אותה אנשים יגדירו כמקובלת בבדיקות סקר לסרטן השד, הפרוסטטה והמעי, ולבדוק אם ההשלמה הזו מושפעת מרמת הרווח מבדיקת הסקר והנזק הספציפי שנגרם בשל גילוי יתר מוקדם של הסרטן.

החוקרים ביצעו סקר אינטרנטי של האוכלוסייה בבריטניה. לנשים שביצעו את הסקר הוצגו מקרים של סרטן השד וסרטן המעי, ולגברים הוצגו מקרים של סרטן הפרוסטטה וסרטן המעי.

לכל סוג סרטן הציגו החוקרים מידע אפידמיולוגי, ותיארו את הטיפול ואת תוצאותיו. לאחר מכן, החוקרים הציגו שני מקרים של רווח: האחד הראה 10% ירידה במוות מסוג הסרטן הספציפי והאחר הראה ירידה של 50% במקרי המוות.

המשתתפים היו חלק ממגר קיים של אנשים שהתנדבו לענות על סקרים אינטרנטיים ושהוזמנו על ידי דואר-אלקטרוני או שיווק אינטרנטי. החוקרים גייסו 1,000 מגיבים, המייצגים את אוכלוסיית בריטניה מבחינת מין וגיל.

החוקרים מדדו את מספר המקרים של גילוי יתר איתם אנשים מוכנים להשלים בטווח 1,000-0 (מתוך כלל האוכלוסייה שעברה סקירה) לכל סוג של סרטן וכן לרווח הספציפי המתקבל מהסקירה.

נמצאה שונות גדולה בין המגיבים ברמת גילוי היתר שעמו הם מוכנים להשלים, עם חציון הנע בין 113 ל-313 מקרים של גילוי-יתר עבור 1,000 איש שעברו סקירה.

בהתחשב בכל המקרים שהוצגו, 4%-7% מבין המגיבים ציינו שלא יסכימו כלל לגילוי יתר של סרטן, בהשוואה ל-7%-14% שחשבו שזה כן מתקבל הדעת שיהיה גילוי יתר.

ההשלמה עם גילוי יתר בסקירה של סרטן המעי היתה נמוכה באופן משמעותי מסרטן השד וסרטן הפרוסטטה. אנשים בני 50 ומעלה הסכימו לפחות גילוי מוקדם באופן מובהק, בעוד שאנשים עם חינוך יותר גבוה הסכימו ליותר; 29% מבין המגיבים שמעו על גילוי יתר לפני ביצוע הסקר.

החוקרים מסכמים, כי השלמה עם גילוי יתר בסקירה לסרטן היא בעלת שונות גדולה. הזמנה לביצוע בדיקת סקירה לסרטן צריכה לכלול מידע ברור על הסיכוי לגילוי יתר ותוצאותיו על מנת לאפשר לאנשים לבצע החלטה מודעת בעת הסכמתם בביצוע הבדיקה.

מקור:
Van den Bruel, A., Jones, C., Yang, Y., Oke, J., & Hewitson, P. (2015). People’s willingness to accept overdetection in cancer screening: Population survey. Bmj, 350

נושאים קשורים:  גילוי יתר,  בדיקות סקר לסרטן,  סקר אינטרנטי,  overdetection,  סרטן המעי,  False Positive,  מחקרים
תגובות