• יו"ר: ד"ר אורי סגול
  • מזכירה: ד"ר פביאנה בנימינוב
  • חברי ועד: ד"ר אמאני בשארה, ד"ר גיל בן יעקב, ד"ר דוד ירדני, ד"ר דורון בולטין, פרופ' מחמוד מחמיד
סרטן המעי

צווות ישראלי חקר את מאפייני תסמונת לינץ' בקרב האוכלוסייה בארץ

התסמונת מעלה משמעותית את הסיכון לחלות בסוגי סרטן שונים, ביניהם סרטן הרחם והמעי; נמצאו מוטציות אופייניות למגזרים שונים

גנים (צילום: אילוסטרציה)
גנים (צילום: אילוסטרציה)

צוות של 15 רופאים מ"הדסה" עין-כרם, "בילינסון" ו"איכילוב" פירסם בגיליון האחרון של כתב העת Clinical Genetics תוצאות מחקר, ששירטט כיצד אפשר לזהות מטופלים הנמצאים בסיכון מוגבר לסרטן רחם ומעי באוכלוסיה הישראלית, באמצעות איתור מוטציות גנטיות של "תסמונת לינץ'" ועל-פי מוצאם.

ד"ר יעל גולדברג, ממכון שרת לאונקולוגיה בהדסה, שעמדה בראש הצוות והובילה את המחקר, מסרה כי בשנים האחרונות, מזוהים במחקר האונקולוגי-גנטי גנים חדשים המעלים את הסיכון לחלות בסרטן. "המקרה של אנג'לינה ג'ולי, שחשפה בציבור את היותה נשאית של הגן המעלה את סיכוייה לחלות בסרטן השד והשחלה, העלה את הנושא הזה על סדר היום והגביר את המודעות לסוגית המוטציות הגנטיות", אמרה.

תוצאות עבודת המחקר הנוכחית הבהירו, כי ניתן לאתר מספר שינויים גנטיים הקשורים בתסמונת לינץ' (LYNCH SYNDROME), מצב שבו קיימים בחולה שינויים גנטיים המעלים את הסיכון שלו לחלות בסרטן המעי והרחם.

"שינויים גנטיים אלו", ציינה ד"ר גולדברג, "פוגעים למעשה בתפקוד הגנים שאחראיים לתיקון 'טעויות הגהה' של החומר הגנטי. הפגיעה בהם מעלה באופן מובהק ובעשרות אחוזים את הסיכון לחלות בסרטנים מהסוג הזה". לדבריה, "במקרים שבהם לסרטן יש רקע תורשתי, הסיכון לחלות גבוה מאד. בחלק מהמקרים המחלה מתפרצת בגיל צעיר ומוקדם מהרגיל. מודעות לסיכון מאפשרת איתור מוקדם או אפילו מניעה, מעקב מותאם ויכולה גם להציל חיים".

"הליך האבחון של תסמונת לינץ'", מסרה עוד ד"ר גולדברג, "עלול להיות מורכב ויקר. לא תמיד הוא ממומן דרך סל התרופות והטכנולוגיות. איתור המוטציות האופייניות במגזרי האוכלוסייה מאפשר לאבחן את התסמונת הזאת בצורה פשוטה וזולה הרבה יותר".

במאמר שפורסם, מתארת קבוצת הרופאים את המאפיינים הגנטיים של תסמונת לינץ' באוכלוסייה הישראלית. נמצאו מוטציות אופייניות בקרב יהודים ממוצאים שונים, ביניהם אשכנזים, יוצאי פרס ואפגניסטן ויוצאי גרוזיה.

"המידע שהושג בעבודה הזאת חשוב מאוד משום שיאפשר זיהוי אנשים ממשפחות שבסיכון, מעקב אחרי הנשאים, איתור מוקדם ומניעה של סרטן על רקע תסמונת לינץ'." ציינה ד"ר גולדברג.

לתמצית המאמר שפורסם לחצו כאן

נושאים קשורים:  סרטן המעי,  סרטן הרחם,  תסמונת לינץ',  מחקר אונקולוגי-גנטי,  ד"ר יעל גולדברג,  חדשות
תגובות